Tapu ve Kadastro belgelerinde birçok farklı terim bulunmaktadır. Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu Ne Demek? Sorusu da Tapu ve Kadastro belgelerinin incelenmesinin ardından en çok karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Kadastro özel mülkler ve araziler için kullanılan bir ifade olsa da bunun dışında farklı kadastro türleri de bulunmaktadır. Edinme Sebebi Tesis Kadastro terimi de tesis kadastrosunda geçmektedir. Bu ifade genel olarak Kadastro çalışmaları kapsamında hazırlanan kadastro tutanağının Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde tescil edilmesi ile beraber eklenmektedir.

Tesis Kadastrosu ticari veya ticariye benzer işleve sahip olan ve mesken olarak kullanılmayan yapıları içermektedir. Tapularda geçen Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu terimi belgede bahsi geçilen alanda tesis yapılabileceği ancak konut inşa edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu tarz yapılar genellikle ortak yapılar olduğundan dolayı kadastro işlemleri de diğerlerine göre farklı şekilde gerçekleşmektedir.

SON DAKİKA  Tapuda Parsel 1 Ne Demek?

Türkiye’de kadastro hizmetleri 2005 yılında özelleştiğinden beri çok yol kat edilmiştir. Başlangıçta tesis kadastrosu gereken birim sayısı yaklaşık olarak 52 bin olarak belirlenmiştir ve neredeyse hepsinin tapu ve kadastro işlemleri yapılarak hak sahiplerine belgeleri teslim edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin toprak düzeni nedeni ile tüm araziler başlangıçta devlete ait olsa da Türkiye hızlı bir şekilde Tapu ve Kadastro işlemlerini tamamlayarak belgelerini hak sahipleri ile paylaştırmıştır. Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu Ne Demek? Sorusu da bu belgeler ile beraber hak sahiplerinin merak ettikleri arasında yerini almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir