Tapu ve Kadastro belgelerinde birçok farklı terim bulunmaktadır. Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu Ne Demek? Sorusu da Tapu ve Kadastro belgelerinin incelenmesinin ardından en çok karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Kadastro özel mülkler ve araziler için kullanılan bir ifade olsa da bunun dışında farklı kadastro türleri de bulunmaktadır. Edinme Sebebi Tesis Kadastro terimi de tesis kadastrosunda geçmektedir. Bu ifade genel olarak Kadastro çalışmaları kapsamında hazırlanan kadastro tutanağının Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde tescil edilmesi ile beraber eklenmektedir.

Tesis Kadastrosu ticari veya ticariye benzer işleve sahip olan ve mesken olarak kullanılmayan yapıları içermektedir. Tapularda geçen Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu terimi belgede bahsi geçilen alanda tesis yapılabileceği ancak konut inşa edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu tarz yapılar genellikle ortak yapılar olduğundan dolayı kadastro işlemleri de diğerlerine göre farklı şekilde gerçekleşmektedir.

SON DAKİKA  Tapuda Parsel 1 Ne Demek?

Türkiye’de kadastro hizmetleri 2005 yılında özelleştiğinden beri çok yol kat edilmiştir. Başlangıçta tesis kadastrosu gereken birim sayısı yaklaşık olarak 52 bin olarak belirlenmiştir ve neredeyse hepsinin tapu ve kadastro işlemleri yapılarak hak sahiplerine belgeleri teslim edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin toprak düzeni nedeni ile tüm araziler başlangıçta devlete ait olsa da Türkiye hızlı bir şekilde Tapu ve Kadastro işlemlerini tamamlayarak belgelerini hak sahipleri ile paylaştırmıştır. Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu Ne Demek? Sorusu da bu belgeler ile beraber hak sahiplerinin merak ettikleri arasında yerini almıştır.

6 comments
  1. Tesis kadastrosu, ticari veya ticariye benzer işler için kullanılan binaları kapsayan bir kadastro türüdür. Bu terim, kadastro çalışmaları kapsamında hazırlanan tutanağın Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde tescil edilmesiyle beraber belgeye eklenir. Bu tür yapılar genellikle ortak yapılar olduğu için kadastro işlemleri diğerlerine göre farklı şekilde gerçekleştirilir. Türkiye’de kadastro hizmetleri özelleştirildiğinden beri çok yol kat edilmiştir ve hak sahiplerine belgeler teslim edilmiştir. Edinme sebebi tesis kadastrosu terimi de hak sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

  2. Bu makaleyi okuduktan sonra Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu hakkında daha fazla bilgi edindim. Tapu ve Kadastro belgelerinin incelenmesi sırasında bu terimle sık sık karşılaşılıyor. Tesis Kadastrosu, ticari veya ticari benzeri işlevlere sahip ve konut olarak kullanılmayan yapılara atıfta bulunuyor. Bu yapılar genellikle ortak yapılar olduğu için kadastro işlemleri diğerlerinden farklı şekilde gerçekleştiriliyor. Türkiye’de kadastro hizmetlerinin özelleştirilmesiyle birlikte, birimlerin neredeyse tamamının tapu ve kadastro işlemleri tamamlanarak belgelerin sahiplerine teslim edildiğini öğrendim. Osmanlı Devleti’nin toprak düzeni nedeniyle başlangıçta tüm araziler devlete ait olsa da Türkiye hızlı bir şekilde tapu ve kadastro işlemlerini tamamlayarak belgeleri sahipleriyle paylaştırmış. Bu makale sayesinde Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum.

  3. Edinme Sebebi Tesis Kadastrosu hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Makalenin içeriği oldukça açıklayıcıydı. Kadastro işlemleri ve tesis kadastrosu hakkında daha fazla bilgi edinmeme yardımcı oldu. Makaleyi okumaktan memnun kaldım.

  4. Tesis kadastrosu, ticari veya ticariye benzer işleve sahip olan ve konut olarak kullanılmayan yapıları kapsayan bir kadastro türüdür. Bu yapılar genellikle ortak yapılar olduğundan, kadastro işlemleri diğerlerine göre farklı şekilde gerçekleştirilir. 2005 yılında başlayan özelleştirme sonucunda, Türkiye’de pek çok birimin tapu ve kadastro işlemleri tamamlanmış ve belgeler hak sahiplerine teslim edilmiştir. Bu kapsamda tesis kadastrosuyla ilgili bilgi arayışları da ortaya çıkmıştır.

  5. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanı öneririm.

  6. Tesis kadastrosu hakkında bu makale sayesinde daha fazla bilgi edindim. Çok açıklayıcı bir şekilde anlatılmış. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İskan İlişiği Kesilmiştir Ne Demek?

İskân ilişiği kesilmesi demek inşaatı biten yapılarla SGK arasındaki bir durumu anlatmaktadır.…