Solvent bazlı vernik organik çözücü yani solventlerin kullanıldığı bir vernik türüdür. Reçine ve diğer bileşenlerin çözülmesi ile verniğin yayılması sağlanır. solvent bazlı vernik ne demek? Tüm detayları ile içeriğimizde görebilirsiniz.

Solvent bazlı vernikler çoğu zaman mutfak tezgahları, ahşap zeminler ve mobilya gibi oyma detaylar üzerinde kullanılmaktadır. Bu tür verniklerin çok sayıda avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Yüksek dirence sahip olsa da kimyasal gazlar içerdiği de bir gerçektir.

Solvent Bazlı Vernik Avantajları ve Dezavantajları

Solvent bazlı vernikler yüzeyi dış etkilere karşı korurlar ve çok dayanıklı bir kaplama sağlar. Çizik, leke gibi aşınmalara karşı dirençtir. folbent tarzı vernikler yüzeye parlak ve zengin bir görünüm katarlar. Bunun dışında buharlaştırarak kuruma süresi kısaltılır. Bu da hızlı uygulama ve sonuç almanızı sağlayacaktır.

SON DAKİKA  Nitelikli Gayrimenkul Ne Demek?

Elbette bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Solvento içeriği gereği bir takım gazları bir arada bulundurur.  Uygulandığı zaman yoğun bir kimyasal koku yayarlar. İyi havalandırılmış bir alan ve kişisel koruyucu ekipmanları ile kullanılması önerilmektedir.

VOC (Volatile Organic Compound – Uçucu Organik Bileşik) emisyonlarına neden olabilmektedir. Onu kullanmak yerine çevre dostu alternatiflere yönelmek çok daha akıllıca olacaktır. Solvent bazlı özellikleri kullanırken her zaman güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir