Üzerindeki tapuların problemli olup olmadığını merak eden veya yeni arsa almak için araştırma yapan kişiler Edinme Sebebi Hükmen Tescil Ne Demek? Sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden alınan tapularda birçok kişi bilmediği terimler ile karşılaşabilmektedir. Bu terimler günlük hayatta kullanılan hallerini çağrıştırıyor olsa bile zaman zaman beklenenden farklı anlamlara da gelebilmektedir. Her tapu belgesinin üzerinde yer alan Edinme Sebebi ibaresi, tapuda hak sahibi olarak geçen kişinin bu hakkı hangi yol kazandığını belirtmektedir. Bu ibare tapularda yaşanan karışıkların önüne geçilmesi açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Bunun yanında hükmen tescil ibaresi de mahkeme kararı ile onaylanmış olan bir miraz veya ifrazı belirtmektedir ancak bu ibare tapunun kesinlikle problemli olduğunu veya tapuda anlaşmazlıklar bulunduğunu kanıtlamaz. Edinme Sebebi Hükmen Tescil tapuda belirtilen arsa üzerinde rehin bulunduğu anlamını taşımamaktadır.

SON DAKİKA  2510 Sayılı İskan Kanununa Göre Şerh Ne Demek?

Mirasların mahkeme kararları ile belirlendiği durumlarda da tapularda bu ibare yer alabilmektedir ancak her durumda temkinli davranılmasında fayda vardır. Bu neden imar hukukunda yetkili bir danışmandan hizmet almak tapu ile belirtilen arsa veya konutun problemli olup olmadığını anlamanın en doğru yollarından biri olacaktır. Edinme Sebebi Hükmen Tescil Ne Demek? Sorusunu araştıran kişilerin profesyonel bir destek alarak konu hakkında detaylı bilgiye ulaşması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir