Dekorasyon yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair yüzlerce fikir arasından en popülerlerini listeledik. Seçilen bu kurallar dekorasyon ve tasarım için vazgeçilmezdir ve her zaman kullanılması gerekenler arasındadır.

Günümüzde yapım kuralları dikkate alınmadan yapılan her türlü çalışma maalesef kötü sonuç vermektedir. Bu bakımdan kurallar ciddiye alınmalı ve gerekli tüm çalışmalar adım adım yapılmalıdır. Dekorasyon yapılacak alan öncelikle incelenmeli ki kuralları uygularken dekorasyonda hata olmasın.  Sonrasında işleme başlamak sağlıklı bir karar olacaktır.

Dekorasyon yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bilmeniz gereken dekorasyon bilgilerini sizler için derledik. Dekorasyon ve tasarım kuralları arasında herkesin bildiği ancak sahada uygulandığında unutabildiği bazı detaylar vardır. Bu detaylara inip dekorasyon için gerekli olan her şeyi adım adım inceleyeceğiz.

Gelin bu dekorasyon bilgisinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrenelim.

 

1- Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyondan önce mutlaka bir saha çalışması yapılmalıdır. Özellikle nerelerde ve nelerin kullanıldığı ile ilgili hesaplamaların doğru yapılması gerekmektedir. Bu şekilde satın alınan eşyaları yerleştirmek daha kolay olacak ve güzel bir görüntü oluşturacaktır.

SON DAKİKA  Duvardaki Alçı İzi Nasıl Çıkar?

Araştırma yapılırken öncelikle duvarların ölçüleri ve renk tonlarıyla ilgili çalışmalar yapılmalıdır.  Pozisyonlar daha sonra hesaplanabilir ve detaylar son bir kez tartışılabilir.

2- Dekorasyon İçin Gerekli Aksesuarların Seçimi

Saha sonrası araştırma süreçleri, ürün ve aksesuarların seçilmesini içerir. Aksesuar seçimini yaparken seçilen tasarım konseptine göre seçim yapmalısınız. Bu bağlamda, kaliteli ve uygun fiyatlı aksesuarlar satın almak kazançlı bir satın alma haline gelir.

Aksesuar seçimi mutlaka uzmanlar yardımıyla yapılmalıdır. Ne yazık ki aksesuarlar olmadan dekorasyon işlemi eksik kalacak ve sonuç göze hitap eden bir çalışma olmayacaktır.

3-Mobilya Seçimi

Mobilya seçimi dekorasyonda zor bir adım olsa da renk ve tasarımın doğru anlaşılmasından sonra yapılabilir. Dekorasyon kuralları içerisinde yer alan mobilya seçimi her zaman ölçülü yapılmalıdır.

SON DAKİKA  Müstakil Parsele Ev Yapılır Mı?

Mobilya seçiminde en önemli detay ölçülere göre renk ve uyumdur. Renk seçimi yapıldıktan sonra diğer unsurlara uygun bir seçim yapılabilir.

 4-Ölçülü Olunması

En büyük ölçü sorunu dekorasyon hatalarında vardır. Büyük bir odada küçük ve az eşya kullanılması maalesef kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu bakımdan küçük alanları içine sığan küçük eşyalar ve geniş boşlukları dolduran eşyalarla tamamlamak gerekir.

Maddelerin boyutları üzerinde de ölçek çalışmaları yapılmalıdır. Özellikle eşyaların kolay yerleştirilmesi için ölçü alınması önemlidir.

 

5-Doğru Zemin Seçimi

Dekorasyon bilgilerinin yanı sıra parke seçimi de oldukça önemlidir. Alt kısmın boş bırakılması kötü bir görüntü oluşturduğundan, üzerini kapatmak dekoratif bir etki yaratır.

Döşeme için en yaygın olarak ahşap ve halı kullanılmasına rağmen, karo da kullanılabilir. Aynı şekilde duvarlar da zemin kaplamasıyla uyumlu uyumlu bir renge boyanabilir ve bütüncül bir görünüm elde edilebilir.

 

6-Perde Seçimi

Dekorasyonda hata yapmamak için son adımlardan biri olan perde seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir. Perde seçimi sona bırakılsa da zemin, duvar ve özellikle mobilyaların rengine göre seçim yapılmalıdır.

SON DAKİKA  Ağaçlandırılacak Alana Ev Yapılır Mı?

Günümüzde birçok perde rengi ve modern ürün çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca perde seçimi yaparken bilgisayar ortamında hazır dekor resimlerine bakarak da rahatlıkla karar verebilirsiniz.

 

7- Dekorasyonu Güzelleştiren Aydınlatmayı Seçin

Aydınlatma seçimi dekorasyon sürecini tamamlayan unsurlar arasındadır. Aydınlatma ağırlıklı olarak avizeler ve lambalar ile yapılır.  Dekore edildiği mekanın havasını değiştiren aydınlatma ürünleri, evin samimiyetine ve ışıltısına da katkı sağlar.

Dekorasyon yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat etmek için aydınlatma ihmal edilmemeli ve her zaman detaylı seçimler yapılmalıdır.

8-Ferah Bir Oda Oluşturulması

Dekorasyon yaparken her bir alanı doldurmak ve hareketi kısıtlamak sıkışık bir ortam yaratabilir.  Böylesine olumsuz bir havanın önüne geçebilmek için dekore edilmiş odada boş alanlar yaratmak da olumlu bir yaşam atmosferi oluşmasına katkı sağlar.

Dekorasyon kusurları arasında en üst sıralarda dar alanların kullanım sorunu vardır. Dekorasyon yaparken alan ve hareket özgürlüğü yaratmanız gerekir.

 

9-Uyumlu Boya Rengi

Dekor ve tasarımda boya rengi çok önemlidir. Döşeme ile paralel olarak zengin renkler seçilmelidir.  Yeni teknoloji ile uzun süre kullanılabilen ve eskimeyen boyalar ile rahatlıkla boyayabilirsiniz.

 

10- Doğal Bir Atmosfer İçin Bitki Seçimi

Bitkiler dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken tamamlayıcı aksesuarlar arasında yer alır.  Bitkiler ev ortamında doğal bir hava yaratır ve odadaki ambiyansı tamamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir