Alçı metrajı alçılama yapılması planlanan alanın metre kare cinsinden ölçümü olarak tarif edilmektedir. Bu ölçüm ne kadar malzeme gideceği ya da işçilik ihtiyaçlarını belirlemek için önem arz etmektedir. Müteahhitler de paralarını metraja göre hesaplamaktadır. Alçı metrajı genellikle bir metre kareye harcanması muhtemel malzemeleri hesaplanmaktadır. Daha sonra çıkan tutar tüm alan ile çarpılarak gerçek metraj tespit edilmektedir. Birçok insan bu alan ölçüsünün bilgisayar programları ile çıkarılması gerektiğini savunmaktadır. Basit olarak geometri kullanmak gerekir. Duvarın şekli kare ise boy kenar ölçüsü çarpı kendisi metrajı vermektedir. Dikdörtgen olan duvarda en kenar çarpı boy kenar bölü iki şeklinde hesaplanmaktadır.

Alçı Metrajı Hesabı Neden Önemlidir?

Ustalar ya da evinde tadilat yaptırmak isteyen kişiler için maliyet önem arz etmektedir. Maliyetin hesaplanması için metraj hesabı gerekmektedir. Metraj hesabının önem arz ettiği durumlar şöyle ifade edilmektedir.

  • Gereken alçı miktarının bilinmesi için metraj hesaplanmak zorundadır.
  • Duvara gereken işçiliğin süre hesabı için metrajı bilinmesi gerekmektedir.
  • Gerekli ekipman desteği için ölçünün bilinmesi olmazsa olmazlardandır.
  • Su kullanımı ya da suyun tedarik edilmesi noktasında metrajın bilinmesi önem arz etmektedir.
  • Metrajın bilinmesi gereken en önemli husus ise hak ediş ödemeli için geçerli olmaktadır. Ülkemizde yapı piyasası genellikle metre kare hesabı çalışmaktadır. Hak edişlerini metre kare fiyatı üzerinden tahsil edilmektedir. Bu nedenle de metrajın bilinmesi ayriyeten önem taşımaktadır.
SON DAKİKA  Elektrik Arızasını Kiracı Mı Öder? Bilinmesi Gerekenler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir