Duvar kâğıtları günümüzde dekoratif malzemeler olarak kullanılmaktadır. Sürekli gelişen yapı teknolojileri sayesinde insanların en çok tercih ettiği malzemelerdendir. Bazı kişiler ise duvar kâğıtlarını yalıtım ya da akustik malzemeleri olarak kullanmaktadır. Bu nedenle üzerine boya yaptırma yoluna gitmektedir. Duvar kâğıdının üzerine yağlı boya yapılması mümkün olmaktadır. Bunun dışında bazı kurallara bağlı kalmak şartıyla tüm boyalarda ise yaramaktadır.

Duvar Kâğıdı Üzerine Boya Yapma Süreci

Her boya sürecinin kendine göre bazı incelikleri bulunmaktadır. Duvar kâğıdının üzerine boya yapılırken su özelliklerin sırasıyla uygulanması gerekmektedir.

  • Duvar kâğıdının durumu iyice etüt edilmelidir.
  • Duvar kâğıdı yıpranmış ya da dökülmeye başlamışsa boya tutmamaktadır.
  • Düzleme işlemi kesinlikle yapılmak zorundadır.
  • Kırık, delik ya da çatlak yerlerin onarılması gerekmektedir.
  • Yağlı boyayı direkt olarak vurmak yeterli olmaktadır.
  • Farklı bir boya kullanılması planlanıyor ise mutlaka bir kat astar gerekmektedir.
SON DAKİKA  Mimari Proje Leke Çalışması Nasıl Yapılır?

Duvar Kâğıdı Tercih Nedenleri

Duvarlarda estetik isteyen kişiler duvar kâğıtlarını tercih etmektedir. Bu kâğıtlar özellikle maliyeti açısından ucuz olmasıyla bilinmektedir. Uygulaması kolay olduğundan işçilik maliyeti de azdır. Sökülmesi ya da değiştirilmesinin kolaylığıyla bilinmektedir. Farklı bir materyale dönüşme hızı diğer hazır duvar malzemelerinden daha az süre almaktadır. Kısa sürede kurumakta ve uzun süre kullanılmaktadır. Isı yalıtımı ya da ses yalıtımı isteyen kişiler için aranan özellikleri taşımaktadır. Tüm bu nedenlerde ötürü piyasada tüketimi günden güne artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir