Kat mülkiyeti sahibi kişilerin başına gelen ne yazık ki sıkıntılı durumlarından birisidir. Tapu almak ya da abonelikler için başvuruda bulunulduğu zaman fark edilmektedir. Projede daire numarasının olmaması ya da tutmaması abonelik alma da hatta tapu almada sorunlar yaşanmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için mimari projede düzeltme yapılması gerekmektedir.

Mimari Projede Daire Numarası Düzeltme İçin Neler Yapılmaktadır?

Numarataj sorununun giderilmesi için yapılması gereken ilk işlem teknik rapor düzenlemektir. Bu rapor lisanslı büro personelleri tarafından düzenlenmekte ve de kadastro müdürlüklerine sunulmaktadır. Burada gerekli inceleme yapılmaktadır. İncelenen tüm evraklar doğrulanana kadar süreç devam etmektedir. Süreç sona erdiğinde ilgili tüm kurumlara üst yazı yazılmaktadır. Bu yazılan yazı tapu dairelerine hatta belediyelere iletilmektedir. Belediyeler gelen yazıya istinaden yerinde tespit yapmaktadır. Bu işlemden sonra kurum içi yazışmalar devam etmektedir. Bu arada daireye numara eklenmesi ya da düzeltilmesi için gerekli muvafakatlar alınmaktadır. Tüm bu işlemlerin yapılması için belediyeye başvuru yapılması şart konulmaktadır.

SON DAKİKA  İmarsız Arsaya Ev Yapılır Mı?

Mimari Projede Daire Numarası Düzeltme Masrafı Ne Kadardır?

Bu işlemler de sabit bir masraf bulunmaktadır. Yapılan işlemlerin niteliğine göre harcamalar yapılmaktadır. Noter ücreti, tapu hatta belediye giderleri bir kalem için ilk aşamada 82 lira civarında olmaktadır. Sayı arttıkça bu ücret de artmaktadır. Bunun yanı sıra iş takipçisi ile anlaşmak masrafları artırmaktadır. İşin içine bir de vekâlet masrafı girerek harcamayı katlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Mimari Projede Sığınak Hesabı Nasıl Yapılır?

Binalarda sığınak yapılması yönetmeliklerle belirlenmektedir. En yeni düzenleme yakın zamanda yapılarak yürürlükte…

Avuç Taşlama İle Zımpara Yapılır Mı?

Avuç taşlama birçok alanda kullanılsa da zımpara için pek tercih edilmez. Avuç…