Boya üzerine saten alçı yapımı duvarların bakımı yapılırken uygulanmaktadır. Her türlü boyadan sonra alçı yapımı mümkün olmaktadır. Bununla birlikte plastik boyanın üzerinde direkt olarak uygulanması önerilmektedir. Bu şekilde her hangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Yağlı boya ya da plastik boyanın üzerinde istenilen verimin sağlanması için bazı işlemler gerekmektedir. Bu işlemlerin başında saten alçı uygulaması gelmektedir.

Boya Üzerine Saten Alçı Uygulamasının Aşamaları?

Her alçı uygulamasında olduğu gibi boya üzerine alçı uygulaması yaparken de aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar şunlardır.

  • Duvarın temizlenmesi. Hali hazırda duvarda olan boyanın üzerinde küf, rutubet ya da kır varsa temizlenmektedir.
  • Duvardaki boyanın tespiti. Duvarda olan boyanın üzerine bir parça alçı uygulaması yapılmaktadır. Bir kaç dakika beklenerek boyanın alçıya verdiği reaksiyon belirlenmektedir.
  • Yağlı boya üzerine zımpara. Saten alçılar yağlı boyalar üzerinde verim göstermemektedir. Saten alçı öncesinde duvarın zımpara ile alçıyı tutmaya uygun hale getirilmesi gerekmektedir.
SON DAKİKA  Beton Santrali Operatörü Ne Demek?

Boya Üzerine Saten Alçı Çekmenin Maliyeti

Saten alçı uygulaması birçok duvar bakım malzemesi ile kıyaslandığında ucuz kalmaktadır. Saten alçılar kilo hesabı satılmaktadır. Bir torba saten alçı ile 30 metre kare yer alçılamaktadır. 1 kilogram saten alçının fiyatının ortalama 21 Türk Lirası olduğu bilinmektedir. Bu hesaba göre duvardaki boyanın üzerine saten alçı çekmek malzeme açısından çok ucuzdur. İşçilik maliyeti faturayı biraz kabartmaktadır. Bu mantıkla yola çıkıldığında bir odanın alçı maliyeti 30 metre kare için 1000 Türk Lirası civarında değerlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir