Balkon dekorasyon fikirleri ile yepyeni ve keyifli bir yaşam alanı yaratmak ister misiniz? Özellikle son yıllarda çok fazla eşyanın yüklendiği aşırı kalabalık ve kafa karıştıran balkonlar tarih oldu. Günümüzde daha ferah, estetik ve konforlu balkon dekorasyonları dikkat çekmektedir. Pek çok insan, evlerinin dışında rahatlayabilecekleri ve dış ortamı rahat bir şekilde gözlemleyebilecekleri yepyeni bir yaşam alanına sahip olabiliyor.

 

Balkon Dekorasyon Fikirleri

Birçok alternatif öneri olduğu için balkon dekorasyon fikirleri arasında karar vermek oldukça zordur.  Bu noktada balkonunuzun ölçüsüne ve şekline göre bir dekorasyon planlamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde ferah ve huzurlu bir atmosfer yaratmak yerine bunaltıcı bir dekoratif görünüm elde edebilirsiniz. Peki 2023’te hangi balkon dekorasyon fikirleri hakim olacak? Hangi balkon, hangi dekorasyon parçaları tercih edilmeli?

Balkon dekorasyon fikirlerini sizler için derledik.

 

1- Cam Balkon Dekorasyonu İçin Balkonun Genişliği Nasıl Olmalıdır?

Küçük cam balkon dekorasyonu, ev sahipleri için en sıkıntılı sorunlardan biridir. Çünkü bu balkonları şekillendirip ferah bir alan yaratmak oldukça zor olabiliyor. İç mekan küçük balkon dekorasyonu söz konusu olduğunda ortamı kalabalıklaştırmamak ve gözü yormamak için küçük mobilyalar tercih edilmelidir. Küçük mobilyaları ya da küçük masa ve sandalye takımını tercih ederseniz ortamın daha estetik bir havası olacaktır. Mobilya için köşe takımlarını tercih ederseniz balkonun bir tarafı boş bırakılabilir. Küçük balkonlar söz konusu olduğunda, mümkün olduğunca işlevsel unsurlar tercih edilmelidir.

Balkon dekorasyon fikirlerinden biri olan modüler mobilyalar hem küçük hem de kullanışlı olduğu için ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Cam veya diğer malzeme bileşenlerinden yapılan kapalı balkonlar güneşin veya soğuğun zararlı etkilerinden etkilenmediği için dekoratif obje kullanımı da mümkündür.

SON DAKİKA  Hatıl Beton Ne Demek?

Rengarenk minderler, halılar, aydınlatmalar, balkon çiçekleri ve diğer aksesuarlar balkonun göz alıcı dekorasyon oluşturması için oldukça uygundur. Son olarak küçük balkonlarda alçak ve koyu tonlar yerine beyaz, krem ​​ve gri gibi renklerin tercih edilmesi ortamın daha aydınlık ve ferah olmasını sağlar.

 

2- Cam Balkon Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cam balkon dekorasyon fikirleri özellikle kare ve geniş balkonlar için tercih edildiğinde kusursuz bir görünüm sunar. Cam balkonlar güneşe, rüzgara ve yağmura dayanıklı olduğu için dekorasyonda özgürce hareket edebilirsiniz. 2022 yılında balkon dekorasyon fikirlerinin en önemli parçası köşe koltukları olmuştur.

Pastel ya da nude tonlardaki köşe koltukları, yaşam alanlarının konforunu ve estetiğini artırıyor. Ancak etnik halı ve kilim desenleri de canlı bir atmosfer yakalama konusunda oldukça başarılı. Balkonunuz geniş ise buna göre masa ve sandalyeler ile köşe bankları tercih edebilir, günün her saatinde rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz.

 

Cam balkon dekorasyonunun bir diğer vazgeçilmez parçası da panjurlardır. Stor perdeler, güneşin yoğun olduğu günlerde bile balkon keyfi yapmanızı sağlar. Diğer zamanlarda ise bu perdeler kaldırılarak dış havanın geri kazanılması mümkün olacaktır.

Cam balkon dekorasyon fikirleri olarak şık avizeler, yapay veya canlı balkon çiçekleri, duvar rafları, salıncaklar, minimalist tablolar ve zigon sehpalar ekleyerek dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.  Geniş balkonlarda renk seçimi daha kolay olsa da bordo, siyah, lacivert gibi renklerin fazla kullanılması ortamın düz ve karanlık görünmesine neden olabilir.

 

3-Dar Balkon Nasıl Dekore Edilir?

Dar balkonlar birçok kişi için ferah bir dekorasyona kavuşmak için bir engel gibi görünebilir. Ancak günümüzde tasarlanmakta olan birçok modüler eleman bu balkonları rahatlıkla kullanma imkanı sunmaktadır. Katlanır masa modellerini ve tabure tarzı sandalyeleri tercih ederseniz, kullanılmadığı zamanlarda alan ferahlayacaktır. Bu balkonu dekore ederken gereksiz aksesuar ve eşyalardan kaçınmak gerektiği bilinmelidir. Kural olarak, dekorasyon için katlanır bir masa ve sandalyeler, birkaç süs eşyası ve çiçekler yeterlidir. Dar balkon dekorasyonu birçok markada düşünülmüş ve birçok modüler mobilya modeli tasarlanmıştır.

SON DAKİKA  Dekorasyon Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Bulunduğu ortamı renklendirmek ve hareketlendirmek isteyenler pastel tonları dekoratif öğelere ve halı-halı modellerine entegre edebilirler. Dar ve uzun balkon dekorasyonu için açık tonlar tercih edilerek insanların gözlerine hitap eden bir dekorasyon yakalanmalıdır.  Ceviz ve vizon renkleri dar balkon dekorasyon fikirleri arasında en öne çıkan iki renktir.

 

4-Balkon Dekorasyonu Paletli Koltukla Nasıl Yapılır?

Balkon için yazlık dekorasyon fikirleri arıyorsanız doğru yere geldiniz. Balkonun hayat veren hava akışını kısıtlamak istemeyenler genellikle açık balkon dekorasyon önerilerini tercih ederler. Balkon mobilyalarının son yıllarda öne çıkanları ise tamamen el yapımı palet köşe koltuklardır. Oldukça dayanıklı olan ve yıllarca kullanılabilen bu eşyalar oldukça ucuz olduğu için son derece faydalıdır.

Balkon dekorasyonunda kullanacağınız palet sehpa için ihtiyacınız olan tek şey ahşap bir palet sağlamaktır. Bu paletleri çivi veya darbeli matkap ile birbirine vidalayarak balkonunuza uygun bir köşe şekli vererek tutturabilirsiniz. Masif ahşap paletinizin üzerine uygun ölçülerde kırlentler kullanarak sade ve rahat bir köşe takımı oluşturabilirsiniz.

Burada adım adım balkon dekorasyonu, paletlerden nasıl koltuk yapılacağı konusunda yardım alacaksınız.

 

5-Ucuz Balkon Dekorasyonunda Kendin Yap Önerileri

Balkon dekorasyonunu ucuza yaptırmak isteyen birçok kişi için sayısız kendin yap önerisi bulunmaktadır. Balkon dekorasyonu kendin yap önerileri hem ucuz hem de kendin yap olduğu için değerli parçalar haline geliyor. Yapımı oldukça kolay olan bu parçalar için evde bulunan birkaç malzeme yeterli olacaktır.

5 Farklı Kendin Yap Balkon Dekorasyon Fikri Önerisi

  1. Estetik bir balkon dekorasyon fikri arıyorsanız kesinlikle duvar raflarına yönelmelisiniz. Dekoratif eşyalarınızı ya da çiçeklerinizi sergilemek için tercih edeceğiniz bu raflar yer kaplamadığı için kullanımı oldukça kolaydır. Duvar rafları için, aynı boyutta, masif ve ahşaptan yapılmış panolara ihtiyacınız olacak. Bu keresteleri bir matkap yardımıyla delmeniz ve her iki yerinden de milimetre cinsinden işaretlemeniz gerekiyor. Delinen yerleri sicim yardımı ile birleştirip duvara astıktan sonra şık bir duvar rafına sahip olabilirsiniz. Bu duvar rafları ile modern bir balkon dekorasyonuna kolayca ulaşabilirsiniz.
SON DAKİKA  İmar Durumu h/2 Ne Demek?

 

  1. Lastik ayak kulağa çok hoş gelmiyor mu? En yeni balkon dekorasyonlarını yaratmak için bu kendin yap projesini seçebilirsiniz. 2 farklı lastiği sprey boya ile boyayıp üst üste dizerek ve üzerlerine cam keserek şık ve farklı bir sehpa oluşturmanız yeterli. Ancak camı kauçuğa tutturmak için son derece güçlü bir yapıştırıcı sağlamalısınız.

 

 

  1. Balkon dekorasyon fikirleri arasında teneke kutudan çıkan saksı özellikle mutfak balkon dekorasyonu için uygundur. Geçmişten günümüze mutfak balkonları rengarenk canlı saksı çiçekleri ile bezenmiştir. Bu komik kapları yapmak için metal kutu kapları sağlamak gerekir, örneğin Domates salçası kabı. Kapların üzerindeki markalı ambalajlar temizlendikten sonra alt kısımda bir veya iki delik açılmalıdır. Daha sonra içine toprak ve çiçekler ekildikten sonra ister balkon zeminine ister balkon duvarına yapıştırılarak kullanılabilir. Balkon dekorasyon fikirleri için bu kutuları sprey boyalarla boyayarak renklendirebilirsiniz.

 

  1. Balkon dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda ahşap paletler birçok kullanım alanı nedeniyle her zaman ön plana çıkmaktadır. Bunlardan biri olan ahşap paletlerden elde edeceğiniz saksılar hem kullanışlı hem de estetik bir görünüm sunabilir. Özellikle ahşap paletler farklı şekillerde birbirine monte edilirse, çiçek tarhınız daha orijinal ve sıra dışı olacaktır. Bu nedenle şık ve farklı bir çiçeklik için bazı paletleri yatay bazılarını ise dikey olarak kullanmanızı öneririz. Doğal ahşap renginde kullanmak istemiyorsanız paletleri ahşap rengine boyayarak dekorasyonunuza uygun hale getirebilirsiniz.

 

 

  1. Popüler balkon dekorasyon fikirleri arasında bir diğer kendin yap önerisi de makrome duvar süslemeleridir. Son yıllarda makrome duvar süslemeleri sadece balkonlarda değil ev ve salon dekorasyonlarında da kullanılmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir