Vernik üzerine zımpara yapılır mı? Vernik üzerine zımpara yapmanın temel amacı yüzeyde yer alan pürüzlerin giderilmesini sağlamaktır. Bu sayede vernik tabakası düzeltilir ve yapılacak olan yeni vernik işlemi öncesinde düzeltme sağlanır.

Boya yapılacak olan alanın mükemmel görünmesini isterseniz zımpara işlemini iyi yapmanız gerekmektedir. İlk aşamada mutlaka yüzeyin üzerindeki verniği iyi bir zımparalama çalışmasıyla düzeltin. Daha sonrasında boyama işlemini daha rahat ve güzel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vernikli bir yüzeyde zımpara yapmanın asıl amacı yüzeydeki pürüzleri gidermektir. Vernik tabakasını düzeltmek ya da yeni bir kat uygulamadan önce yüzeyi hazırlarsanız çok daha doğru olacaktır. vernik üzerine zımpara yapmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunur.

SON DAKİKA  Duvardaki Alçı Çatlakları Nasıl Tamir Edilir?

Zımpara Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zımpara yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Kaç kat vernik olduğu ve tabakasının kalınlığını mutlaka göz önünde bulundurun. Çok kalın bir tabakası var ise önce yüzeyin düzgün olup olmadığını elinizle kontrol edin. Eğer pürüzler ya da kabarmalar varsa önce bunları düzeltmeyi deneyin.

Yüzeyin zımparalama işlemine başlamadan önce vernik türüne bağlı olarak uygulayın. Girit seçimi yapın daha kaba girit ya da vernik tabakasını hazır hale getirirken ince giritler yüzeyin pürüzsüzleşmesine yardımcı olurlar. Zımparalamada kesinlikle yavaş ve dikkatli olun vernik tabakasını aşırı zımparalamaktan kaçının. Bu verniği çıkartabilir ve alttaki yüzeyi daha belirgin hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir