Dere yatağına ev yapılmamaktadır. Bu alanlara asla imar izni verilmemesi gerekmektedir. Dere kenarına ev yapılmasına izin veren ya da izin almadan ev yapan kişilere ağır cezalar uygulanmaktadır. Bu alanlara ev yapmak hem akla hem bilime hatta şehir düzenine aykırı görülmektedir. Buralara yapılan evler için esas alınması gereken husus dere havzasının alanıdır.

Dere Yatağına Ev Yapılmamasının Nedenleri Nelerdir?

Dereler oluşumları gereği akarsuları taşımaktadır. Taşıdıkları suyun miktarı binlerce litre ile ancak ölçülmektedir. Ülkemiz özellikle kış aylarında aşırı yağış almaktadır. Taşkınlar hatta su baskınları oluşma riski bulunmaktadır. Bu aşırı suların tasmasıyla hayatı tehlikeler görülmektedir. Mal ve can kaybına neden olan bu vahim durum nedeniyle dere yatağına ev yapmak yasaklanmıştır. Dere yatağına yapılan evler ne kadar güçlü olursa olsun suyun gücüne karşı duramamaktadır. Şu ya da sel taşkınları olmasa da şu binaların altını yavaş yavaş oymaktadır.

SON DAKİKA  Salon Duvar Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

Dere Yatağı Olan Yerlere Ev Yapmanın Şartları Nelerdir?

Dere yatağına ev yapmak için dere havzasının kapladığı alanın bilinmesi gerekmektedir. Havzanın ölçüsü burada imar verilen alanı belirlemektedir. Dere havzasının örneğin 400 metre olduğunda ilk yapı 800 metre ileri yapımına izin verilmektedir. Bu alanlara yapılan evler sadece bir kaç katlı olmaktadır. Fazlası tehlike içerdiğinden yapımına müsaade edilmemektedir. Ev yapmazdan önce belediye tarafından istenen tüm raporları hazırlamak gerekmektedir.

10 comments
  1. Bu makalede yer alan bilgiler çok önemli ve gerçekten doğru. Dere yatağına ev yapmanın hem çevre hem de güvenlik açısından büyük riskler taşıdığını biliyorum. Şehir planlamasında dere yatakları korunması gereken alanlar olarak kabul ediliyor ve bu bölgelere yapı izni verilmemesi mantıklı bir karar. Su baskınları ve taşkınlar gibi doğal afetlerde dere yatağına yapılan evlerin çok büyük zararlara neden olduğunu görüyoruz. Bu yüzden insanların bu kurallara uymaları, doğayı ve insanları koruma adına önemli bir sorumluluktur.

  2. Çok ilginç bir konu. Kesinlikle dere yatağına ev yapmak çok tehlikeli ve yasak olmalı. Bu tür yerlerdeki yapıların su taşkınlarına dayanamayacağı açıkça görülüyor. İnsanların can ve mal güvenliği ön planda tutulmalı.

  3. Dere yatağına ev yapmanın çok tehlikeli olduğunu bilmek önemlidir. Doğayı ve suyun gücünü göz ardı etmeden hareket etmek gerekmektedir.

  4. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Dere yatağına ev yapmanın ciddi tehlikeleri olduğunu vurgulamışsınız. Bu konuda bilinçli olmalı ve doğayı korumak adına doğru kararlar almalıyız.

  5. Dere yatağına ev yapmanın ciddi riskler taşıdığı konusunda tamamen hemfikirim. Yasaların dere kenarına ev yapmayı yasaklaması da bu amaçla konulmuştur. Bu nedenle dere yataklarının korunması ve taşkın risklerinin azaltılması için bu tür önlemlerin alınması önemlidir.

  6. Bu konuda gerçekten önemli bir bilgi verilmiş. Dere yataklarına ev yapılmasının ciddi riskler taşıdığı ve izin verilmediği konusunda bilgilendirici bir makale olmuş. Teşekkürler.

  7. Çok önemli bir konuyu ele almışsın. Dere yatağına ev yapılması gerçekten tehlikeli bir durum. İnsanların güvenliği ve can güvenliği her şeyden önemlidir. Bu yasağın uygulanması ve cezaların verilmesi çok doğru bir adım. Doğal felaketlerle mücadele etmek çok zor olduğu için en baştan bu tür riskli bölgelere yapı yapmamak daha akıllıca. İnsanların bu konuda daha bilinçli olması ve yerleşim yerlerini seçerken bu tür faktörleri göz önünde bulundurması çok önemli. Teşekkürler, bu konuda bilgilendirici bir makale olmuş.

  8. Dere yatağına ev yapma fikri çok riskli ve tehlikeli. Hayat ve mal güvenliği açısından kesinlikle karşı olduğum bir durum.

  9. Bu makaleyi okuduktan sonra dere yatağına ev yapılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu anladım. İmar izni olmadan ve izin almadan ev yapmaya çalışan kişilere ciddi cezalar veriliyor olması da doğru bir uygulama. Dere yataklarının su taşkınlarına ve sel felaketlerine karşı çok riskli olduğunu biliyorum. Bu yüzden dere yatağına ev yapmak hiç mantıklı değil. Herkesin can ve mal güvenliği açısından bu kurallara uyması gerekiyor.

  10. Dere yatağına ev yapmamanın önemli nedenleri var, güvenliğin sağlanması açısından doğru bir karar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir