Dere yatağına ev yapılmamaktadır. Bu alanlara asla imar izni verilmemesi gerekmektedir. Dere kenarına ev yapılmasına izin veren ya da izin almadan ev yapan kişilere ağır cezalar uygulanmaktadır. Bu alanlara ev yapmak hem akla hem bilime hatta şehir düzenine aykırı görülmektedir. Buralara yapılan evler için esas alınması gereken husus dere havzasının alanıdır.

Dere Yatağına Ev Yapılmamasının Nedenleri Nelerdir?

Dereler oluşumları gereği akarsuları taşımaktadır. Taşıdıkları suyun miktarı binlerce litre ile ancak ölçülmektedir. Ülkemiz özellikle kış aylarında aşırı yağış almaktadır. Taşkınlar hatta su baskınları oluşma riski bulunmaktadır. Bu aşırı suların tasmasıyla hayatı tehlikeler görülmektedir. Mal ve can kaybına neden olan bu vahim durum nedeniyle dere yatağına ev yapmak yasaklanmıştır. Dere yatağına yapılan evler ne kadar güçlü olursa olsun suyun gücüne karşı duramamaktadır. Şu ya da sel taşkınları olmasa da şu binaların altını yavaş yavaş oymaktadır.

SON DAKİKA  Salon Duvar Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

Dere Yatağı Olan Yerlere Ev Yapmanın Şartları Nelerdir?

Dere yatağına ev yapmak için dere havzasının kapladığı alanın bilinmesi gerekmektedir. Havzanın ölçüsü burada imar verilen alanı belirlemektedir. Dere havzasının örneğin 400 metre olduğunda ilk yapı 800 metre ileri yapımına izin verilmektedir. Bu alanlara yapılan evler sadece bir kaç katlı olmaktadır. Fazlası tehlike içerdiğinden yapımına müsaade edilmemektedir. Ev yapmazdan önce belediye tarafından istenen tüm raporları hazırlamak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İnci Fiks Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

İnci fiks duvar kağıdı yapıştırıcısı toz yapıştırıcılar içerisinde pazar lideri olarak bilinmektedir.…