Mimari projede Tzk tabi zemin kotunun kısaltılması olarak kullanılmaktadır. Tabi zemin kötü imar planlarıyla belirlenmektedir. Bu ölçünün yapı inşaatının temel kısmını oluşturmaktadır. Tabi zemin kotu yol kotuyla doğal bir eşitlik içermiyorsa kullanılmaktadır. Arazinin doğal şekli sonucu Tzk yol kotunun altında kalıyorsa binalara azami olarak cephe aldığı yol kadar kot verilmektedir.

Mimari Projede Tzk Neden Önemlidir?

Bazı durumlarda inşaat yapılan araziler düz olmamaktadır. Meyilli olmaktadır. Bazen de yapının temeli olarak düşünülen alan yolun altında kalmaktadır. Böyle durumlarda kot farkı oluşmaktadır. Kot farkı giderilmediği takdirde bu sürü problem oluşmaktadır. Yapının kot durumu uygun tesviyelerle düzeltilerek kot farkı giderilmektedir. Aksi takdirde bina yapılış sürecinden itibaren bir sürü sorunla karşıya karşıya kalmaktadır.

SON DAKİKA  Prekast Beton Nedir?

Mimari Projede Tzk Uygulanmazsa Ne Olur?

Mimari projelerde kot farkı uygulanmazsa iki sorun ön plana çıkmaktadır. Bunlardan birincisi binanın bir tarafa meyyal olmasıdır. Bu durum esnemeler sonrasında ne yazık ki daha fazla bir meyille eğime kadar gitmektedir. Bu şekilde oluşan binalar en ufak bir etkide çatlama hatta yıkılma tehlikesi içermektedir.

İkinci bir durum ise ne yazık ki yolun altında kalmakla oluşmaktadır. Bu tarz yapılar özellikle kış mevsiminde defalarca su basması riskini taşımaktadır. Altyapı sorunları ile yapıların sürekli yüzleşmesine neden olmaktadır. Karanlıkta yoldan aşağıda olan evler ne yazık ki ışık almamaktadır. Bu nedenle ek maliyetler hatta sağlık sorunları oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir