Boyacı ustaları tarafından bir tabir bulunmaktadır. Önemli olan duvarı boyamak değil boyaya hazırlamak denmektedir. Duvarı boyaya hazırlamak için kullanılan en temel malzeme alçıdır. Bu gerçek çok uzun yıllardır değişmemektedir. Boya öncesi alçı düzleme işlemi olarak anılmaktadır. Duvardaki kırık, dökük, delik hatta çatlakların onarılması için alçı gerekmektedir. Alçı duvarda boyadan önce oluşan tüm sıkıntıları gidermesiyle bilinmektedir.

Boya Öncesi Alçı Neden Önemlidir?

Duvarın boyanması için öncelikle düz olması gerekmektedir. Saten alçının son kat olarak kullanılması ile duvarlar boya ile bütünleşmektedir. Boyadan önce alçı çekilen duvarlarda boyanın ömrü uzamaktadır. Boya daha canlı ve kaliteli gözükmektedir. Saten alçı sayesinde boya da dökülme kırılma ya da kavlama olmamaktadır. Boya öncesi çekilen alçı yalıtıma da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda odanın belli bir akustiğe sahip olmasını da sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Mimari Restoratör Ne Demek?

Boya Öncesi Alçı Zımpara

Boya öncesi yapılan alçının düz olması hayati önem arz etmektedir. Dolayısıyla çekilen alçının kuruduktan sonra incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme sonrasında göze çarpan çıkıntılar zımpara ile düzeltilmektedir. Zımpara işleminden sonra duvarlar fırça ile süpürülmektedir. Temizlenen duvarın üzerine astar uygulaması yapılmaktadır. Astar işleminin tek kat yapılması yeterli olmaktadır. Bundan sonra sıra boyaya gelmektedir. Kullanılan boyanın niteliği kaç kat vurulması gerektiğini belirlemektedir. Yağlı boya için tek kat vurmak yeterli olsa da diğer boyalarda tek kat yetmemektedir. Özellikle silikonlu boyaların iki kat vurulması önerilmektedir.

3 comments
  1. Bu makalede verilen bilgiler gerçekten faydalı oldu. Boya öncesi alçının düzleme işlemi yapması ve duvarlardaki sıkıntıları gidermesi oldukça önemli bir adım gibi görünüyor. Ayrıca, zımpara işlemi ve astar uygulamasının da önemli olduğunu öğrendim. Bu bilgiler doğrultusunda, boyama işlemi daha kaliteli ve uzun ömürlü olacaktır.

  2. Alçı, duvarları boyaya hazırlamak için önemli bir adımdır. Düzgün bir yüzey elde etmek ve boya kalitesini arttırmak açısından alçı kullanımı önemlidir. Zımpara işlemi de duvarların düzgün hale getirilmesinde etkilidir. Bu adımların ardından boya yapılması daha kolay ve kaliteli olacaktır.

  3. Duvarların boyaya hazırlanması gerçekten önemli bir adımdır. Alçı ile düzleme yapılarak duvarlardaki kusurlar giderildiğinde boya daha kaliteli ve dayanıklı oluyor. Öyle görünüyor ki boya öncesi alçı, duvarların hem estetik görünümünü artırıyor hem de boyanın ömrünü uzatıyor. Alçıya yapılan zımpara işlemi ve temizlik de bu sürecin önemli adımları. Sonrasında ise astar ve boyanın uygulanması ile mükemmel sonuçlar elde edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir