İç tasarım hataları genel olarak yanlış renk ve mobilya seçiminden kaynaklanır. Dekore edilen mekanlarda hata yapmamak için iyi bir uyum yakalamak önemlidir.

Dekorasyon işine başlarken iyi bir plan yapılmalıdır. Öncelikle büyük bir mekan veya küçük bir mekan için eşya ve aksesuar seçimi yapılmalıdır. Bu aşamalardan sonra yapılması gereken tüm parçalar doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Günümüzde birçok hatalı dekorasyon çalışması bulunmaktadır. Ayrıca başarılı çalışmalar var ve bu çalışmalara bakıldığında hatalar yapılabiliyor. Uzmanlardan yardım almak hem dekorasyon yapanlar hem de yaptıranlar için oldukça iyi bir seçenektir.

 

Ev Dekorasyonunda En Çok Yapılan Hataların Listesi

Birçok faktör ev dekorasyon hatalarından kaynaklanır. Bu faktörler dikkate alınırsa dekore edilen mekan kesinlikle gözü yormayan, huzurlu bir ortam haline gelecektir. Özellikle evde bu hatalardan kaçınmak çok daha önemlidir. Günün büyük bir bölümü ev ortamında geçtiği için hatalardan kaçınılmalıdır.

SON DAKİKA  2B Arazisine Ev Yapılır Mı?

Bu hatalar nedir? Ne gibi önlemler alınmalı? Gelin aşağıdaki konu başlıkları ile bu soruların cevaplarına daha yakından bakalım.

 

1-Gereğinden Fazla Eşya Kullanmayın

En yaygın iç tasarım hataları olarak ilk sırayı fazla mobilya kullanımı almaktadır. Bu konuda yapılan en yaygın hata, küçük bir alana çok fazla eşya koymaktır. Ne yazık ki, çok fazla öğe kullanmak, çok karmaşık bir görünüme neden olur.

Ev dekorasyon hatalarında fazla eşya kullanımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde yenileme için ekstra para harcamak zorunda kalacaksınız.

 

2-Ev Dekorasyon Hatalarında Kilit Nokta Yanlış Tasarım Seçimidir

Bazen ev için ofis tasarımları ya da ofis için yaşam tasarımları tercih edilmektedir. Bu çelişkili seçimler kötü sonuçlara yol açar. Ev ofis için ofis tasarımları tercih edilmektedir.

SON DAKİKA  Perlitli Sıva Alçısı Ne Demek?

Günümüzde bu tasarımlar oldukça fazladır ve yanlış bir imaj oluşturmaktadır. Bu bugdan kurtulmak zor bir geri dönüşü gerektirdiğinden tasarım seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Yanlış tasarımlar yerine şirin bir oturma odası ve ev ortamında ferah, sakin bir yatak odası tercih etmeniz yeterlidir.

 

3-Aksesuar Seçerken Minimalist Tasarımları Tercih Edin

Ücretsiz şeyler kullanmak, yaygın kurulum hataları listesinin başında gelir. Ne yazık ki, her favori aksesuar evdeki eşyalarla veya ofis tasarımıyla pek uyumlu olmuyor.

Bu durumu ortadan kaldırmak için minimalist bir yaklaşımla ilerlemekte fayda var. İşte tam da sadeliği ve zarafeti savunan bu anlayışla hem mobilya seçimi hem de evin tasarımı çok daha kolay hale geliyor.  Zarafet ve sadelik minimal bir anlayışta bir araya geldiğinden şık görüntülere kolayca ulaşmak mümkün oluyor.

 

4- Bütünü Bozan Mobilya Seçimi En Önemli Detaydır

Ev ortamında dekore edilen her yerde bir bütünlük sağlanmalıdır. Bu sayede ahenkli bir dekorasyon gerçekleştirilmiş ve ferah yaşam alanlarına ulaşılmıştır.

Tek parça mobilyalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Birbirine ait mobilya grupları veya birlikte satılan mobilyalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde uygunsuz bir görüntü ortaya çıkacak ve dekorasyon boşa gitmiş olacaktır.

SON DAKİKA  Minimalist Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

5- Karışık Renklerden Kaçının

En sık yapılan ev dekorasyon hataları arasında karışık renk kullanma hatası da yer almaktadır. Bu konuda tavsiye önemlidir. Aksi takdirde tekrar tekrar boyama işlemleri ve parça değiştirme ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Eğer koyu renkler tercih ediliyorsa mutlaka beyaz boya kullanın. Parlak renklerin yanı sıra fazla kontrast oluşturmayan ve fazla vurgulanmayan renk seçimindeki hataları ortadan kaldırır.

6- Dengesiz Yerleştirme Gözleri Yakabilir

Asimetrik dekor çok kötü bir görüntü oluşturduğu için dekore edilen mekanın kötü görünmesine neden olur.  Bu nedenle eşya veya aksesuar seçerken simetriye dikkat etmek gerekir. Simetri ve nesneleri yan yana getirmek yeterlidir. Bu sayede uyumlu bir dekorasyon oluşturulmuş olur.  Evde gözü yoran bir görüntü yerine rahatlık hissi veren bir görüntüyle karşılaşmak mümkün.

7- Farklı Dekorasyon Trendlerini Bir Arada Kullanmak Her Zaman Şık Bir Görüntü Oluşturmaz

Çeşitli akımların en çelişkili ve anlamsız olduğu durum tabloları kullanırken ortaya çıkar. Çoğunlukla yan yana olacak şekilde kullanılan bu tablolar uyumsuz kalmaktadır.Çünkü imalatta kullanılan desenler ve çizgiler farklıdır.

En yaygın iç tasarım hatası gibi görünmese de, mevcut farklılıkları özetlememek gerekiyor. Bu yanılgı, ilhamsız kalanlarla öne çıkan bir tabloyu bir araya getirdiğimizde daha da belirginleşiyor. Aynı akışı yansıtan tablolar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Boya Yaparken Köşeler Nasıl Boyanır?

Köşeler ve kenarlar, evinizin iç kısmında boya hasarının en yaygın olduğu iki…