Amerikan alçısı diğer klasik alçılara göre daha hafif ve suya dayanıklı olmasıyla bilinmektedir. Bu alçının aynı zamanda yalıtım hatta akustik düzenleyici özelliği bulunmamaktadır. Uygulama esnasında çok döküldüğü görülmese de bazen dökülmektedir. Bu alçının döküldüğü yerden çıkarılması suya dayanaklı olması nedeniyle daha zordur. Alçı döküldüğü yerde hala ıslaksa ıspatula ile çıkarmak gerekmektedir. Daha sonra ise kalıntılar sirkeli bez yardımıyla çıkarılmaktadır.

Amerikan Alçı Duvardan Nasıl Çıkarılır?

Alçı bir çok kişinin duvarda boya altı tercihi olarak bilinmektedir. Her duvar malzemesinde olduğu gibi alçıda da eskime görülmektedir. Amerikan alçıyı duvardan sökmek ustalık gerektirmektedir. Bu yüzden alçı duvardan komple çıkarılmaktadır. Kabaran ya da kırık oluşan yerler küçük darbelerle dökülmektedir. Daha sonra ise düzleme işlemi yapılmaktadır.

SON DAKİKA  Kalkan Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Amerikan Alçı Hakkında Yanlış Bilinenler?

Amerikan alçı denilince insanların aklına ayak kırıklarında uygulanan alçı gelmektedir. Bu tamamen şehir efsanesi olarak bilinmektedir. Kırıklarda hastanelerde uygulanan alçıya atel ismi verilmektedir. Ateller sıradan alçı malzemesi ile dahi yapılmaktadır. İllaki Amerika’dan gelmek zorunda değildir. Bunun yani sıra Amerikan alçısı Amerika’dan gelmemektedir. Ülkemizde üretilen hatta hızlı kuruyan bir alçıya bu isim verilmektedir. Amerikan siding malzemesi de Amerikan alçısı olarak bilinmektedir. Bu da yanlış bir bakış acısıdır. Siding de bildiğimiz desenli alçıpandır. Fiyatını insanlara yüksek satmak için Amerikan ismi kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Mimari Projede Sığınak Hesabı Nasıl Yapılır?

Binalarda sığınak yapılması yönetmeliklerle belirlenmektedir. En yeni düzenleme yakın zamanda yapılarak yürürlükte…