Devlet tarafından uygun görülmesi halinde bazı alanların tapusuna büyük ova koruma alanı şerhi düşülmektir.  Tarımsal arazilerin azalması nedeniyle bu alanlar koruma statüsüne eklenmektedir. Bu alanlar sorunsuz bir şekilde alınıp satılmaktadır. Bu konuda her hangi bir sorun olmamasına rağmen üzerine inşaat yapmak için alınmaktadır. Bu izin için Tarım ve Orman Bakanlığı yetki sahibi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Büyük Ova Koruma Alanına Ev Yapmak İçin Neler Yapılabilir?

Büyük ova koruma alanı olarak ilan edilen yerlere ev yapmak için izin alınmaktadır. Bu alanların sınırlarında belirli zaman aralıklarıyla değişim olmaktadır. Bu değişimin olması için arazilerin doğal nedenlerle tarımsal vasfını yitirmiş olmaları gerekmektedir. Kanun koyucu tarafından burada yapılan evlere ne yazık ki 75 metrekare için izin çıkmaktadır. İnsanlar buralara sınırların zamanla değişmesi gereği beton ev yapmaktan kaçınmaktadır. Genellikle hazır prefabrik yapılar edinerek o yapılarda oturmaktadır.

SON DAKİKA  Elektrik Arızasını Kiracı Mı Öder? Bilinmesi Gerekenler

Büyük Ova Koruma Alanına Prefabrik Ev Yapmak

Bu alanlara beton ev yapmak ne yazık ki sıkıntı oluşturmaktadır. Bu alanların inşaat sebebiyle niteliğinin bozulması sonucu devlet ağır cezalar uygulamaktadır. 75 metre kare bağ evi için bu riski almak mantıklı bir tercih olarak görülmemektedir. Bu nedenlerle insanlar bu alanlara prefabrik ya da bungalov evleri tercih etmektedir. Prefabrik evler alanların doğasını bozmadığından dolayı ilk olarak akla gelmektedir. Küçük bir ev için inşaat kurmak ya da bir dünya izin almak insanlara zor gelmektedir. Prefabrik evlerin sayısı bu alanlarda da artış göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Fileli Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Özellikle yalıtım malzemesi öncesinde kullanılmaktadır. Mantolama adı verilen faaliyetin aşamalarından birisi olarak…

Beton Perdahlamak Ne Demek?

Beton perdahlama, beton yüzeylerin pürüzsüz ve düzgün hale getirilmesi işlemidir. Yüzeylerin düzgün…