Derz ile alçının birbirine benzediği bilinmektedir. Bu işi profesyonel olarak yapan kişiler iki yapı maddesi arasındaki farkı bir bakışta anlatmaktadır. Evde amatörce tamirat yapmak isteyen kişiler için ise bu ayrım çok zordur. Alçı ile derzi birbirinden ayırmanın en temel farkı yoğunluğu olarak bilinmektedir. Bu iki yapı maddesinin aynı miktarı ele alındığında ağır olan der olmaktadır. Hafif olan ise alçıdır.

Derz İle Alçının Farkları Nelerdir?

Alçı ile ders arasında yoğunluk farkı bulunmaktadır. Bu fark malzemenin direkt olarak kendisiyle ilgilidir. Bunun dışında kullanım alanında farklar da bulunmaktadır. Başlıca farklar şunlardır.

  • Derz dolgu genellikle fayanslarda kullanılmaktadır. Alçı ise duvar zemin tavan ya da buna benzer her alanda kullanılmaktadır.
  • Su eklenince derz daha parlak ve kabarık bir hak almaktadır. Alçı ise daha bir sinik hatta sönük gözükmektedir.
  • Derz dolgu alçı ile fiyat bazında kıyaslandığında ne yazık ki daha pahalı kalmaktadır.
  • Alcı kilo ile satılmaktadır. Derz ne yazık ki sadece kutu şeklinde satılmaktadır.
SON DAKİKA  Sentetik Alçı Evde Nasıl Çıkarılır?

Derz Fayans İlişkisi

Derz fayanslarda kullanılan bir dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Fayansların aralarına uygulanmaktadır. Uygulamanın temel amacı fayans aralarındaki su sızıntılarını engellemektir. Bu şekilde alt katlara su geçmesi mümkün olmamaktadır. Derz aynı zamanda fayansların bir birini tutmasına yardımcı olmaktadır. Derz yapı ustalarına göre fayanslara en çok yakışan dolgu malzemesi olarak önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir