Dış cepheye artık alçı sıva yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile inşaat ürünleri de gelişmektedir. Yeni teknoloji kullanarak üretilen alçılar birçok farklı alanda yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Dış cephe olarak bilinen yapının dışındaki alana alçı uygulaması çok basit bir şekilde uygulanmaktadır. Evin dışında kalan cephelerde alçı kullanımı ne var ki son zamanlarda popülerlik kazanmaktadır.

Dış Cepheye Alçı Sıva Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu cepheye alçı sıva uygulamasının yaz mevsiminde sıcak havalarda yapılması önerilmektedir. Duvardaki boya plastik ise hiçbir ek zahmete gerek olmadan alçı direkt uygulanmaktadır. Bu işlem yapılırken duvar kurumuşsa biraz su ile ıslatılması alçının tutmasına yardımcı olmaktadır. Duvarda kabarma ya da dökülme varsa önceden bir takım işlemler gerekmektedir. Öncelikle kabaran yerler zımpara ile dökülmektedir. Daha sonra boşluk olan kısımlar alçı ile doldurulmaktadır. Tam anlamıyla düz bir cephe elde edildiği zaman boyama işlemine başlanmaktadır.

SON DAKİKA  Mimari Projede TB Ne Demek?

Dış Cepheye Alçı Sıva Uygulaması Yapılırken Astar Kullanılır Mı?

Dış cephe alçı ile sıvanırken duvarın durumuna bakmak önem arz etmektedir. Duvar daha önce hiçbir işlem görmeyen bir duvar ise alçı direkt kullanılmaktadır. Daha sağlam olması istenirse fileli alçı kullanmak gerekmektedir. Bu sayede sıcaklık ya da serinlik için izolasyon görevi de görmektedir. Duvarda yer alan boya berbatsa astar kullanımı önem kazanmaktadır. Bunun dışında dış cephelerde astar uygulamasına çok sık rastlanmamaktadır. İsteğe bağlı olarak kullanımı gerçekleşmektedir.

7 comments
  1. Alçı sıva ile dış cephe uygulaması gerçekten kullanışlı bir seçenek gibi görünüyor. 👍

  2. Dış cepheye alçı sıva yapılması gerçekten iyi bir fikir gibi görünüyor.

  3. Bu makalede dış cepheye alçı sıva yapılabilirliği hakkında bilgi verilmektedir. Benim hoşuma giden bir makale olduğunu söyleyebilirim.

  4. Dış cepheye alçı sıva uygulaması oldukça pratik ve güzel bir seçenek gibi gözüküyor.

  5. Dış cepheye alçı sıva yapmak oldukça pratik ve estetik bir çözüm gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir