Şimdilerde günlük konuşma dilinde sıklıkla tercih edilmeyen bila kelimesi, emlak konusunda işlemler yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu noktada Farsça olumsuzluk eki olarak da bilinen bila kelimesi, Türkçede -siz eki yerine kullanılabilmektedir. Özellikle hukuki terimler arasında sıklıkla tercih edilen bila faiz kavramı da her alanda tercih edilebilmektedir.

Birçok sözleşmede olan ‘’bila bedel’’ ifadesi, ilgili alacağın herhangi bir bedel olunmadan temin edileceği anlamında gelmektedir. Bu noktada ipotek akit tablosu bünyesinde de yer alan bila faiz ipotek deyimi, ödemelerin herhangi bir ekstra bedel talep edilmeden yapılacağını anlatmak ve bunu hukuki olarak da kanıtlamaktadır.

Bila Faiz İpotek Kavramı Ne İçin Kullanılmaktadır?

Son günlerde hukuk alanında sıklıkla kullanılmakta olan ‘’bila faiz’’ deyimi, faizsiz bedelleri anlatmak için tercih edilmektedir. Ayrıca bu kavram, ipotek sözleşmelerinde bila faiz ipotek olarak geçmekte ve aynı özellikleri taşımaktadır.

SON DAKİKA  Kira Kontratı Kaç Yıl Süreyle Geçerlidir?

Eğer bir sözleşme ipoteğinde bila faiz ipotek yazısı yer alıyorsa bu durumda ipotek bedelinin borçlu kişiden faizsiz bir şekilde alınacağı anlamına gelmektedir. Bu sayede borçlu kişiler, ipotek şartları haricinde herhangi bir faiz veya zamlı ödeme yapmak zorunda kalmazlar. Ayrıca bila faiz ipotek maddesinin yer aldığı sözleşmeyi kabul eden taraflar, ipotek ödemesi sırasında ödenecek miktarın faizsiz bir şekilde işleneceğini de kabul etmiş sayılırlar. Bu nedenle ilgili maddenin sözleşmede yer almadan önce alacaklı ve borçlu tarafların anlaşmaya varmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir