Kat mülkiyet kanunu ile hayatımıza giren bir tabirdir. Binaların kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olanlarında bağımsız bölüm arsalarının miktarı olarak tarif edilmektedir. Taşınmazın tamamı metre kare cinsinden hesaplanmasında bulunmaktadır. Bu büyüklüğün bağımsız arsa oranına bölünmesiyle kişi başı arsa miktarı belirlenmektedir.

Dükkan Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Dükkan Arsa payı hesaplanırken yasal prosedürler dikkate alınmak zorundadır. Tapuda metrekare olarak geçen alanın bütünü dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Hesap kısaca toplam metre kare bölü arsa payı şeklindedir. Hesaplama metre kare cinsinden yapılsa da oransal olarak dağıtılmaktadır. Bağımsız bölümlerin binaya oranı hak sahiplerinin ne kadar kısma sahip olduğunu göstermektedir. Bir bina 10 daire varsa her dairenin arsa payı 1/10 olarak karşımıza çıkmaktadır.

SON DAKİKA  Tapuda Emsal Ne Demek?

Arsa Payı Hesabı Ve Önemi?

İnsanlar bir daireyi satın alırken arsa payını da satın almaktadır. Bazen arsa payı olarak düşen 10 metre kare satın alınan 100 metre kare daireden daha değerlidir. Bu nedenle adil bir paylaşım herkes için gerekmektedir. Arsa payı hesabı tapu üzerinden gerekli yasal prosedürler dikkate alınarak yapılmaktadır. Böylece binada ya da taşınmazda hakkı bulunan kişiler hak kaybına uğramamaktadır. Arsa payı tapu üzerinde yazan büyüklük baz alınarak bilinmektedir. Her ne kadar müteahhitlik sistemi ile sekteye uğramış olsa da uygulama bakidir. Özellikle yapı kooperatifi ortakları sorunsuz bir şekilde bu bölüşmeden payını almaktadır. Müteahhit binalarında ise sadece daire hakları satıldığından dükkan müteahhitte kalmaktadır.

SON DAKİKA  Gayrimenkul İktisap Tarihi Ne Demek?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Milli Emlak’tan Kiralanan Araziye Ev Yapılır Mı?

Milli Emlak arazileri spor tesisleri, balıkçı barınakları ya da sosyal projeler için…

Çöp Vergisini Kiracı Öder Mi?

Çöp vergisi, belediyeler tarafından evsel atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi ve bertaraf edilmesi…