Emsal veya KAKS aynı anlama gelir. Kat Alanı Kat Sayısı demek olup; bir binanın kat alanları toplamı, arsa alanına göre en fazla ne kadar olabiliyorsa bu, emsal terimiyle ifade edilir. Kaks, bir arsa üzerine yapılması mümkün olan toplam net inşaat alanını belirler. Arsanın alanı ile imar planında bulunan kaks değerini çarparak o arsaya yapılması mümkün net metrekare inşaat alanı (dairelerin maksimum toplam alanı) hesap edilebilir.

TAKS: Taban Alanı Kat Sayısı anlamındadır. Bir binanın taban alanının, arsanın maksimum ne kadarını kaplayabileceğini gösterir. Binanın taban alanının, arsa içerisinde en çok ne kadarlık bir yer kaplayabileceğini gösterir. Bir maksimum toplam inşaatın taban alanı, imar planında yazan taks değeriyle arsa metrekaresinin çarpımı sonucunda bulunur. Örneğin bir imar planı üstünde bir parsel için ‘taks = 0,2’ şeklinde bir ibare görülüyorsa, bu demektir ki oraya yapılacak binanın tabanı için arsa alanı x 0,2 değerini geçemeyecektir.

SON DAKİKA  İntikal Eden Gayrimenkul Mallar Ne Demek?

TAKS ve KAKS (emsal) tapu parsel sorgulama esnasında kontrol etmeniz gereken çok önemli değerlerdir. Bilhassa yatırım amaçlı gayrimenkul alımı öncesinde binanın arsası ve üzerine yapılacak yeni binanın maksimum kullanım alanını bilmeniz çok önemlidir.

Örneğin ‘Kadıköy’de 2,07 emsal vardır.’ demek, 1000 metrekarelik bir arsaya maksimum 1000 * 2,07 2070 metrekare net inşaat alanı yapılabilir mânâsına gelir. Özellikle yatırımlık bir ev alacaksanız arsa payı ve üzerine ilerleyen süreçte yapılabilecek binanın net inşaat alanı yatırımlarınızın getirisini doğrudan etkileyecektir. Ayrıca, alacağınız evin imar planı doğrultusunda yapılmış olan, tapusunun sorunsuz olması kontrol etmeniz gereken noktalardır.

Arsa gabari ile arsa emsali, inşaat alanında sınırları gösteren terimlerdir. Gabari kaç katlı inşaat yapılabileceğini, Emsal ise katların arsa üzerinde bulunan toplam inşaat alanını belirtir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Satışa Arz Şerhinin Tesisi Nedir?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir