Evini satmayı mı düşünüyorsun? Eğer öyleyse, muhtemelen evinizi satın alacak en iyi müşteriyi nasıl bulacağınızı merak ediyorsunuzdur. Sonuçta, evinizi mümkün olan en iyi fiyata satmak istiyorsunuz, değil mi?

Evinizi satın alacak en iyi müşteriyi bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 1. Banka kredisi önceden onaylanmış müşteri bulun.

Evinizi satın almak için en iyi müşteri, ipotek için kredisi önceden onaylanmış olan kişidir. Bu, bir kredi için onay alma sürecinden geçtikleri ve evinizi satın alacak maddi olanaklara sahip oldukları anlamına gelir.

 1. Bölgenizde ev arayan birini bulmak avantajdır.

Evinizi satın almak için en iyi müşteri, bölgenizde halihazırda bir ev arayan kişidir. Bu, bölgeyi tanıdıkları ve evinizle ilgilenme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

 1. Emlakçısı olan birini arayın.

Evinizi satın almak için en iyi müşteri, emlakçısı olan kişidir. Bu, ev alma ve satma sürecinde deneyimli biriyle çalıştıkları anlamına gelir.

 1. Hedef pazarınızı bilin.

Eviniz için doğru alıcıyı bulmanın en iyi yollarından biri, hedef pazarınızı bilmektir. Evini kime satıyorsun? Ailelere satış yapıyor musunuz? yatırımcılar? İlk kez ev alanlar?

 1. Doğru pazarlama kanallarını kullanın

Ev satın alacak en iyi müşteriyi bulmaya çalışırken unutulmaması gereken bir diğer önemli ipucu da doğru pazarlama kanallarını kullanmaktır. Evinizi pazarlamanın çeşitli yolları vardır, ancak her kanal her ev veya her hedef pazar için etkili olmayacaktır.

 1. Büyük bir peşinat isteyin.

Bu, müşterinin evinizi satın alma konusunda ciddi olduğunu ve bunu yapacak finansal olanaklara sahip olduğunu gösterecektir.

 1. Büyük resme bakın.

Evinizi satarken büyük resme bakmak önemlidir. Evet, mümkün olan en iyi fiyatı almak istiyorsunuz, ancak ne kadar hızlı satış yapmak istediğiniz ve ne kadar güçlükle uğraşmak istediğiniz gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hızlı ve kolay bir satış anlamına geliyorsa, daha düşük bir fiyat buna değer olabilir.

 1. Bir emlak profesyonelinden yardım alın.

Evinizi satın alacak en iyi müşterinin kim olduğundan emin değilseniz, bir emlak profesyonelinden yardım alın. Size tarafsız tavsiyeler verebilir ve satış sürecini yönlendirmenize yardımcı olabilirler.

 1. Doğru alıcıyı seçin.

Doğru alıcı mutlaka en yüksek fiyatı sunan kişi değildir. Birlikte çalışırken kendinizi rahat hissettiğiniz ve satışı takip etmesi muhtemel bir alıcı seçin.

 1. Evinizin reklamını yapın.

Satılık evinizin reklamını yapmanın çevrimiçi ve basılı olmak üzere çeşitli yolları vardır. Bu, potansiyel alıcıların mülkünüzden haberdar olmalarını ve ilgilenirlerse sizinle iletişime geçebilmelerini sağlamaya yardımcı olacaktır.

SON DAKİKA  İpotek Terkin İşlemleri Başlatılmıştır Ne Demek?

Ev satarken nelere dikkat edilmelidir?

Ev satmak büyük bir karardır ve hafife alınmaması gerekir. Evinizi satışa çıkarmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

 • 1- Satış için motivasyon önemlidir. İhtiyacın olduğu için mi yoksa istediğin için mi satıyorsun? İhtiyacınız olduğu için satıyorsanız, eviniz için daha düşük bir fiyatı kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. İstediğiniz için satıyorsanız, daha yüksek bir fiyat için beklemeniz mümkün olabilir.
 • 2-Mevcut piyasa koşullarını kontrol edin. Bölgenizdeki evler hızla mı satılıyor yoksa aylardır piyasada mı bekliyorlar? Evler hızla satılıyorsa, eviniz için daha yüksek bir fiyat alabilirsiniz. Evler piyasada uzun süre duruyorsa, alıcıları çekmek için fiyatınızı düşürmeniz gerekebilir.
 • 3-Evinizin durumu nasıl? Eviniz iyi durumda mı yoksa biraz çalışmaya mı ihtiyacı var? Eviniz iyi durumdaysa, daha yüksek bir fiyat alabilirsiniz. Evinizin tadilata ihtiyacı varsa, evinizi satışa çıkarmadan önce fiyatı düşürmeniz veya bazı onarımlar yapmanız gerekebilir.
 • 4-Dikkate alınması gereken dördüncü şey, zaman çizelgenizdir. Satmak için aceleniz mi var yoksa biraz bekleyebilir misiniz? Satmak için aceleniz varsa, daha düşük bir fiyatı kabul etmeniz gerekebilir. Bekleyebilirseniz, daha yüksek bir fiyat alabilirsiniz.
 • 5-Kişisel durumunuzu düşünmeniz gerekir. Yeni bir şehre mi taşınıyorsunuz yoksa aynı bölgede mi kalıyorsunuz? Yeni bir şehre taşınıyorsanız, evinizi hızlı bir şekilde satmanız ve daha düşük bir fiyatı kabul etmeniz gerekebilir. Aynı bölgede kalıyorsanız, zaman çizelgeniz ve fiyatınız konusunda daha fazla esnekliğe sahip olabilirsiniz.
SON DAKİKA  Apartman Ortak Giderlerini Kiracı Mı Öder? Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir