Alçıpan alçıdan oluşturulan yeni bir dekor hatta yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda yoğun kullanımı ile gündeme gelmektedir. Duvardaki alçıpanın üzerine alçı çekmek ise yakın zamanın popüler uygulama olarak uygulanmaktadır. Alçıpan üzerine alçı çekmek için alçıpanın kuruması beklenmektedir. Alçıpan üzerine alçı çekilirken daha önceden çekilen alçıpan olması gerekmektedir. Yoksa üzerine alçı çekmek için alçıpan döşendiği görülmemektedir.

Alçıpan Üzerine Alçı Çekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alçıpan üzerine alçı çekilirken köşebentlerin yapılması gerekmektedir. Köşebentler kuruduktan sonra alçıpanda kırık, delik ya da çatlaklar varsa giderilmesi önerilmektedir. Bundan sonra da başka hiç bir işleme gerek kalmadan alçı uygulaması yapılmaktadır. Alçıpanın üzerine alçının minimum iki kat çekilmesi verim almayı sağlamaktadır. Bu iki katın arasında kuruma süresi kadar beklenmesi gerekir. Alçıpanın üzerinde en iyi olması beklenen alçı saten olarak bilinmektedir.

SON DAKİKA  Taharet Borusu Girişi Sıva Altı Ne Demek?

Alçıpan Üzerine Alçı Ne İçin Çekilir?

Bu işlemin en temel amacı boyaya zemin hazırlamaktır. Alçıpan üzerine çekilen alçının bir katta dönüşüm astarı çekilmesiyle boya altı olduğu bilinmektedir. Dönüşüm astarı üzerine genellikle yağlı boya uygulaması yapılmaktadır. Alçıpan üzerine alçı çekmek yalıtım görevi görmektedir. Aynı zamanda ses akustiğine ihtiyaç duyan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle apartman dairelerinde ısı kaybının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Maliyet olarak ucuz olması nedeniyle ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alçıpan üzerine alçı çekmek son günlerin en popüler uygulaması olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İnci Fiks Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

İnci fiks duvar kağıdı yapıştırıcısı toz yapıştırıcılar içerisinde pazar lideri olarak bilinmektedir.…