İnsanlar evlerinin görünümüne özen göstermektedir. Duvarların sağlam olması için de farklı metotlar uygulamaktadır. Yağlı boya üzerine alçı yapılmakta mıdır? Sorunun cevabını merek etmektedirler. Bu konuyla alakalı ustalara çeşitli sorular sorulmaktadır. Yağlı boya ile boyanan bir yapının üzerine alçı mümkün olmaktadır. Bu işlem direkt olarak yapılamamaktadır. Boya yapılması istenen duvarlara dönüşüm astarı çekilmesi sonucunda alçı çekim işlemi yapılmaktadır.

Yağlı Boya Üzerine Alçı Çekmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Duvarların kabaran kısımlarını öncelikle kazımak gerekmektedir. Yine tecrübeli ustaların dediği duvarlara çekiçle bir kaç küçük darbe vurmaktır. Bu işlemler yapılmazsa tiner içeren yağlı boya asla üzerine başka bir yapı malzemesini kabul etmeyecektir. Daha sonra duvara güzelce dönüşüm astarı uygulaması yapılmaktadır. Ustalar tarafından bu aşamada güzel hatta fileli bir alçı önerilmektedir. Bu uygulama sayesinde duvarlara çekilen alçının ömrü uzamaktadır. Fileli alçı sonrasında boyama işlemine geçilebilmektedir.

SON DAKİKA  Saten Alçı Kıvamı Nasıl Olmalı?

Alçı Üzerine Tekrar Yağlı Boya Yapılır Mı?

Genellikle yağlı boyanın üzerine alçı yapılması tekrar yapılması düşünülen bir yağlı boyaya zemin hazırlamaktadır. Alçı çekme işleminin amacına bakmak gerekmektedir. Temel amaç eski boya da deforme olan yerleri boyaya hazır hale getirmektir. Uygulanan tüm işlemler yeni yapılan yağlı boyanın ömrünü uzatmaktadır. Alçının üzerine uygulanan dönüşüm astarı yağlı boya yapıya ilk kez uygulanıyor izlenimi vermektedir. Bu şekilde yapılan bir boyama işlemi alçının da etkisiyle uzun yıllar kalitesini korumaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Amerikan Alçı Nasıl Çıkarılır?

Amerikan alçısı diğer klasik alçılara göre daha hafif ve suya dayanıklı olmasıyla…