İmar planında yapılması ön görülen binanın kapladığı tüm alanın hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplama için ihtiyaç duyulan bilgiler TAKS KAKS ve hmax değerleridir. Bu değerler bilindiği takdirde alan hesaplaması kolaylıkla yapılmaktadır. Hmax değeri burada zemin kotundan binanın son katına kadar olan yüksekliği ifade etmektedir. Binanın kat sayısı buradaki ölçüyü de dikkate alarak belirlenmektedir. Aksi takdirde imar uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkmaktadır.

İmar Planı Hmax Değeri İle Maliyet İlişkisi

Hmax değeri binanın kaplaması muhtemel maksimum alan hesabını ortaya çıkaran değerdir. Bu değerin kullanımı ile hesaplanan değer inşaatın ulaşması muhtemel en üst sınırı belirlenmektedir. Sınırları belirlenen yapının maliyet hesabı ortaya çıkmaktadır. Maliyeti ortaya çıkan binanın daha ucuza mal olması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Yapının kat sayısı, oda büyüklükleri ya da katlardaki daire sayısı bu değerlendirme ile belirlenmektedir. Maliyeti yaklaşık olarak ortaya çıkan yapılar üzerinde değişiklik yapılmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle temelden satışı gerçekleştirilen yapılar için hayati önem arz etmektedir.

SON DAKİKA  Filli Boya Rg1 Ne Demek?

Planlı İmar Yönetmeliği

Bu yönetmelik ile ülkemizde yapılması planlanan tüm yapıların sınırları ya da nitelikleri belirlenmektedir. Yönetmelik uygulama planı bulunan tüm yapıları kapsamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe görmektedir. Hükümleri kesindir. Bu yönetmeliğin hükümlerine uyulmadığı takdirde ağır cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu yönetmeliğin amacı yapılan tüm yapıların planlara sadık kalmasıdır. Yönetmeliğin yaptırım gücü ilgili belediyelere devredilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir