İmarsız arsaya ev yapmak ya da kat çıkmak kanunlarla yasaklanmaktadır. İmarı olmayan araziye ev yapmak cezai işlem gerekmektedir. Son zamanlarda özellikle prefabrik evlerin yaygınlaşmasıyla bu soru gündeme gelmektedir. İmarsız arsaya ev yapmanın kanunen istisnası prefabrik ev yapmaktır.

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapmak Nasıl Uygulanmaktadır?

Araziler imarsız ise prefabrik ev yapmak için ekstra bir şey gerekmemektedir. Kanuna, ruhsat durumuna ya da eklentilerine uygun olan her prefabrik ev alana oturtulmaktadır. Prefabrik ev için sadece iyi bir firmayla anlaşmak yeterli olmaktadır. Sürekli denetlenme zabıtalar tarafından basılma gibi korku dolu durumlar yaşanmamaktadır. Devlet tarafından yıkılma korkusu tarihe karışmaktadır. Bunların  dışında uyulması gereken bazı basit kurallar bulunmaktadır.

SON DAKİKA  Kerpiç Duvara Alçı Sıva Yapılır Mı?

 

İmarsız Arsaya Ev Yapmanın Şartları Nelerdir?

Prefabrik ev yapmak için imarsız arazinin mutlaka bir cephesinin yola bakması gerekmektedir. Aksi takdirde prefabrik ev yapılması imkanlar dışına çıkmaktadır. İmarsız araziye yapılan ev arazi üzerinde %5  yer  kaplayabilmektedir. Daha fazla yer kaplaması halinde kanuni yasaklar devreye girerek evin kaldırılması istenmektedir. Prefabrik ev yapılırken mutlaka altyapı çalışmaları kapsamında düzenlemeler yapılmak zorundadır.  Aksi takdirde koku ya da pislikle uğraşmak gerekmektedir. Arsanın sınırları içerisinde bulunduğu belediye ile görüşerek izin talebinde bulunması önerilmektedir.  Bu şartlara uyan herkes kendi toprakları üzerine prefabrik ev yapma da hiç bir sorun yaşanmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir