Boya ya da badana yapılması için en uygun zaman bahar ayları olarak bilinmektedir. Çok sıcak ya da soğuk havalarda özellikle Boyanın çatlama riski bulunmaktadır. Boyanın da badananın uygulandığı alanın kuru olması gerekmektedir. İşin ustaları tarafından bazı durumlarda yaz mevsimi de önerilmektedir. Bunun yanı sıra kışın boya yapılmaz diye bir kaide bulunmamaktadır. Dileyen kişiler acil ihtiyaç duymaları halinde kışında boya hatta badana işlemi yapmaktadır.

Boya Badana Yapılırken Havanın Önemi

Boya yapılırken duvarın durumu kadar havanın durumu da önem arz etmektedir. Yapılan boya ne kadar erken kurursa o kadar fazla verim elde edilmektedir. Uç havalarda duvar hatta hava bile boyanın kurumasına etki göstermektedir. Bu nedenle boya ya da badana hatta tüm yapı işlemlerinin baharda yapılması önerilmektedir. Çok soğuk havalarda boyanın kuruma süresi uzamaktadır. Çok sıcak havalarda ise boya gerekli rengi vermeden kurumaktadır.

SON DAKİKA  Boş Alan Nasıl Değerlendirilir? Boş Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Boya Badana Yapılırken Zeminin Önemi

Boya yapılması planlanan zemin kuru olmalıdır. Yalnız bu kuruluk kibrit kuruluğu şeklinde olmasa da olur. Doğal bahar kuruluğu boya hatta badana için yeterli olmaktadır. Zemin kuru olduğu takdirde boyayı emerek maliyeti artırmaktadır. Bunun dışında karmaşık renk oluşmasına neden olmaktadır. Islak duvarlar ise boyanın istenilen düzeyde tutulmasına engel teşkil etmektedir. Kışın boya yapılmak zorunda kalınırsa duvarları kurutmak zorlaşmaktadır. İşin ustaları bahar aylarını bu nedenlere dayanarak önermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Küçük Oturma Odalarını Kurtaran 10 Dekorasyon Fikri Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Günümüzde pek çok insan kırsalda yaşamaktansa kalabalık şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Tabi…