Günümüzde prefabrik ev kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. İnsanlar şehrin gürültüsünden uzak durmak hatta tatil günlerini doğayla iç içe prefabrik evlerinde geçirmektedir. Prefabrik ev sektöründeki gelişme ile bu evler dekore de edilmektedir. İnsanlar bu evlerin dekoruna da özen göstermektedir. Öyle ki sırf bu evler için özel alçı malzemeleri üretilmektedir.

Prefabrik Ev Ve Alçı Uygulamaları

Prefabrik evlere direkt olarak geleneksel alçı ne yazık ki uygulanmamaktadır. Alçıpan adı verilen alçıdan oluşturulmuş plakalar ile bu uygulama yapılmaktadır. Alçıpan malzemeleri dekor için hatta yalıtım içi kullanılmaktadır. Fiyat olarak uygunluğu ya da kullanımındaki verim sayesinde popüler olmaktadır. Uygulama da alçıpan içeriye veya dışarıya uygulanmaktadır. İçeriye uygulanırken gerekli ölçümlerden sonra hiçbir işleme gerek kalmadan vida ile monte edilmektedir. Bu işlem çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Dileyen kişiler desenli ürünler kullanarak prefabriklerin içerisine yaşam tarzını da taşımaktadır. Yapının dışına uygulanan alçı ise fileli alçı şeklinde uygulanırsa mantolama adını almaktadır. Prefabrik dış cephe alçı ile kaplanınca alçının üzerinin kapatılması kesinlikle önerilmektedir.

SON DAKİKA  Deprem Yükü Ne Demek?

 

Prefabrik Eve Alçı Uygulamanın Avantajları

İç yüzeye uygulanan malzeme fiyat olarak yapı malzemelerinden daha ucuza mal olmaktadır. Deseni içinde olan tabakalar sayesinde ekstra dekor masrafını ortadan kaldırmaktadır. Uygulaması kolaydır ki çoğu zaman ustaya ihtiyaç kalmadan hatta alan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Evin dışına uygulandığı zaman yalıtım görevi görmektedir. Kısmi hasar gördüğü zaman yerine yenisi alınıp takılabilmektedir. Ömrü birçok yapı malzemesine kıyasla uzun olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir