Mimari Projede k.b kolon boyutunun kısaltması olarak anılmaktadır. Kolon boyutunun hesaplanması mimari açıdan önem arz etmektedir. Kolonlar yapıyı ayakta tutan ana unsurlar olarak bilinmektedir. Betonarme binaların inşaat mühendisliği ya da mimarinin girişi olarak belirtilmektedir. Bu boyutlar inşaat için o kadar önemlidir ki herkesin merak ettiği ortak unsurdur. Ev almak isteyen kişiler hatta komşular dahi kolon boyutunun önemine dikkat çekmektedir.

Mimari Projede K.B Nasıl Belirlenir?

Kolon boyunun belirlenmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında basit maketleme olarak da anılan örnek boyutlama gelmektedir. Bu ön boyutlandırma çalışması boyutlandırma konusunda fikir vermektedir. Bunun yanı sıra birde auto cad tarzı programlar ile verilen değerler üzerinden sonuç alınmaktadır. Kolon boyutu belirlenirken yapının lokasyonuna da dikkat çekilmektedir. Planlanan kat yüksekliği yine bu konuda belirleyici olmaktadır. Ülkemizde kullanılan genel kolon boyları 30*30 ya da 30*40 boyutlarında olmaktadır.

Mimari projede K.B Önemi Nedir?

Kolonlar binaları ayakta taşımaktadır. Kolonların sağlamlığı binanın mukavemetini de belirlemektedir. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz de kolonları sağlam olan binalar daha az hasar görmektedir. Doğal afetler karşısında binalar kolonları ile ayakta durmaktadır. Sel baskını gibi bir diğer afette kolonlar ayakta durduğu müddetçe can ya da mal kaybı yaşanmamaktadır. Kolonlarda kullanılan malzemeye göre değil kolonun boyuna göre malzeme kullanımı esas alınmalıdır. Bu şekilde zamanla esneyen binaların bir tarafa doğru meyil almasının da önüne geçilmektedir.

4 comments
  1. Makaleyi okuduktan sonra kolon boyutlarının mimari projelerde ne kadar önemli olduğunu anladım. Gerçekten de kolonlar bir binanın dayanıklılığını ve güvenliğini belirler. Özellikle deprem gibi doğal afetlerde kolonların sağlam olması çok önemlidir. Bu nedenle mimari projelerde K.B. olarak adlandırılan kolon boyutunun titizlikle belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  2. Bu makaleyi okuduktan sonra kolon boyutlarının önemini daha iyi anladım. Kolonlar yapının dayanıklılığını ve mukavemetini sağlayan temel unsurlardır. Doğal afetlerden korunmak ve sağlam bir yapıya sahip olmak için kolonların doğru boyutlarda olması çok önemlidir. Bu konuda yapılacak ön boyutlandırma çalışmaları ve auto cad gibi programlar kullanılarak işler daha da kolaylaştırılmıştır. Ülkemizde genellikle 30×30 ya da 30×40 boyutları tercih edilen kolonlardır. Bu bilgileri öğrendikten sonra artık kolon boyutlarının ve mimari projelerin nasıl belirlendiğini daha iyi anlayabiliyorum.

  3. Mimari projelerde K.B’nin ne anlama geldiğini öğrenmek gerçekten ilginçti. Kolon boyutunun hesaplanmasıyla ilgilenirken binanın güvenliği ve dayanıklılığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olma şansım oldu. Bu bilgiler, bir ev satın alırken veya komşularla konuşurken bile dikkat etmemiz gereken önemli unsurlardan biridir. Bu makalede paylaşılan bilgiler sayesinde kolon boyutunun belirlenme yöntemleri ve kullanılan malzemelere göre önemini anladım. Bugün öğrendiklerimle ilgili daha fazla araştırma yapmak istiyorum.

  4. Kolon boyutları gerçekten de mimari projelerde büyük öneme sahiptir. Binanın sağlamlığı ve dayanıklılığı kolonların boyutlarıyla bağlantılıdır. Deprem riski olan bir ülkede yaşadığımız için kolonların doğru boyutlandırılması can güvenliğimizi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir