Ziraat bankası en büyük hatta en eski devlet bankası olarak bilinmektedir. Banka özellikle vergi ya da devlet ödemeleri konusunda sistemlerini üst düzeye taşımaktadır. Son zamanlarda emlak vergisi tahsilatı konusunda da aşama kaydederek öne çıkmaktadır. Banka her türlü vergi ödemesinin yapılmasına uygun altyapı ile hizmet vermektedir. Ziraat Bankası emlak vergisi beyanları genellikle 4 faklı yolla ödenmektedir.

Ziraat Bankası Emlak Vergisi Ödeme Şekilleri

Banka gelişen teknolojinin uygulanması konusunda öne çıkmaktadır. Bankanın emlak vergisi ödeme konusunda mükelleflere sunduğu yöntemler şunlardır.

  • ATM den kartsız işlemlerle ödeme. Bu işlemle banka müşterisi olmayan kişiler dahi emlak vergisi ödemesi gerçekleştirmektedir. Kartsız giriş ekranından ödemeler sonrasında vergi ve devlet ödemeleri seçilmelidir. İstenen bilgiler girildikten sonra para açılan gözden koyularak sayılması beklenmektedir. Son olarak onay verilip işlem tamamlanmaktadır.
  • Banka şubesine giderek ödeme. Öncelikle bir ziraat bankası şubesine gidilmektedir. Sıra numarası alınarak ne yazık ki beklemek gerekmektedir. Sıra gelince gişedeki memura emlak vergisi beyanı ödenmek istendiği söylenmektedir. Kimlik fotokopisi memura verilerek ödeme yapılmaktadır.
  • Ziraat Bankası Kredi Kartı ile ödeme. Ziraat Bankası bazı dönemlerde kredi kartı ile ödemeye avantajlar sağlamaktadır. Emlak beyanı ödenmek istenen belediyenin sitesine girilerek ödeme işlemi başlatılmaktadır. Açılan ekran da emlak vergisi sayfası açılmaktadır. Ödeme seçeneği tıklanarak kredi kartı bilgileri yazılmaktadır. Onay sekmesi tıklanarak telefona gelen onay kodu yazılarak işlem tamamlanmaktadır.
  • Belediyenin iban numarasına havale ile ödeme. Belediyelerin emlak vergisi tahsilatı için aştığı hesaplar bulunmaktadır. Bu hesaplara havale yöntemi ile ödeme yapmak mümkündür. Havale edilirken açıklama kısmına emlak vergisi ödemesi yazılması yeterli olmaktadır.
SON DAKİKA  Kombi Tamir Ücretini Kiracı Mı Öder?

Emlak Vergisi Ziraat Bankası ve Taksitlendirme

Emlak vergileri iki taksit şeklinden ödenmektedir. İlk taksit Ocak ayı sonuna kadar hatta ikinci taksit temmuz sonuna kadar ödenmektedir. Bunun yanı sıra kredi kartı ile ödemeler de ekstra üç taksit şansı verilmektedir. Bu opsiyon sadece ziraat bankasına özel değildir. Devlet bankalarının neredeyse tamamı bu şekilde ödeme yapılmasına müsaade etmektedir. Bu şeklide vergiler ödenirken mükelleflerin ne var ki zahmet çekmemesi hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İşyeri Çevre Temizlik Vergisini Kiracı Mı Öder? Doğru Bilinen Yanlışlar

İşyeri Çevre Temizlik Vergisi, işletmenin faaliyet gösterdiği yerin belediyesi tarafından tahakkuk ettirilmekte…