İmar Durumu Özel Kullanım Ne Demek? Son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği konulardan birisidir. Bilindiği üzere imar durumu belgesi bir arsanın bulunduğu lokasyonun imar uygulamalarını ve yönetmenliklerine göre kullanım sınırlarını belirten bir belgedir. İmar durumu genel anlamda kullanılacak olan arsanın imar olanlarında alacağı şekli, hangi amaçlar ile kullanılabileceğini, yapılanma koşullarını, arsa üzerine yapılacak binanın kaç katlı olabileceğini, taban oturumunu, kapalı alanların toplamda kaç metrekare olabileceğini, bahçe sınırlarını, ön ve yandan bırakılması gereken boşlukları gibi tüm yapılanma koşullarını ayrıntılı bir şekilde belirtir.

İnşa edilecek yapıların bu koşullara göre planlanması gerekmektedir. İmar durumu ile uyumlu olmayan imar planları yetkili idari birimler tarafından kabul edilmez. Bu nedenle imar durumu belgelerinin ayrıntılı bir şekilde incelenerek kriterlere uygun bir imar planı belirlenmesi gerekmektedir. Bazı istisnai durumlarda imar durumlarına uygun olmayan imar planları da kabul edilebilmektedir. Bu da imar durumu özel kullanımdır. İmar durumunda özel kullanım yazan imar durum belgelerinde özel durum ifadesi genellikle özel kelimesinden gelen Ö harfi ile belirtilmektedir.

SON DAKİKA  İskan Alınmamış Ne Demek?

İmar Durumu Özel Kullanım Ne Demek sorusunun cevabı ise imar yapılacak olan arsanın kullanım durumu ile ilgilidir. Hastane, okul, sosyal ve kültürel tesis gibi sosyal bir altyapı alanı oluşturulacak alanlar özel kullanıma girmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Kırılan Duvara Alçı Nasıl Yapılır?

Kırılan ya da çatlayan duvarlar alçı ile tamir edilmektedir. Bu yöntem en…

Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Etimesgut belediyesi başkentimiz Ankara’da yer almaktadır. Ülkemizin en büyük belediyelerinin başında gelmektedir.…

Edinme Sebebi Kadastro Ne Demek?

Taşınmazlar ile ilgili belgelerini Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde işleme sokan birçok kişi…