Yapı kullanma izni iskan yapılan binanın resmi olarak kullanılabilmesi için alınan belgeye denmektedir. Başka bir tanım ile oturma izni olarak da bilinir. İskan takibi nasıl yapılır? Detayları ile içeriğimizde görebilirsiniz.

İskan takibinde inşaat projeniz tamamlandıktan sonra belediyeden almanız gereken kullanma izni içeren adımları içermektedir. Hemen aşağıda yer alan adamları takip ederek sizler de İskan takibi işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İskan Takibi Nasıl Yapılır?

İskan başvurusu için belediyeye başvuru gerçekleştirilmelidir. Bunun için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Genellikle yapı kullanma izin belgesi proje ve mimari belgeler, projeler, başvuru formu, yangın güvenliği raporu ve enerji kimlik belgesi gibi dokümanlar hazır bulundurulmalıdır.

Hazırlanan belgelerle birlikte belediyeye iskan başvurusu gerçekleştirilir. Başvuru gerçekleştirirken gerekli belgelerin tamamı eksiksiz olarak sunulmalıdır. Belgelerin sunulmasının ardından belediye yetkilileri inceleme işlemlerine başlarlar. Yapıya ziyaret gerçekleştirilir ve gerekli kontroller yapılır.

SON DAKİKA  2510 Sayılı İskan Kanununa Göre Şerh Ne Demek?

Bu süreç boyunca ek belgeler ya da düzeltmeler talep edilebilir. Bu düzenleme ve talepler de süreç içerisinde mutlaka yapılmalıdır. Belediye yapın uygunluğu durumunu değerlendirirken eksik tespit ederse eksikliklerin tamamlanması zorunludur. Belediye yapıyı inceledikten ve gerekli kontrolleri sağladıktan sonra İskan belgesi için onayı verir.

Belediye bu onay verdikten sonra İskan belgesini alabilirsiniz. Bu belge binanın oturuma uygun olduğu anlamına gelmektedir. İskân belgesi alındıktan sonra gerekli yasal işlemler ve taşınma süreci tamamlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi Ne Demek?

Gayrimenkul aracılık sözleşmesi diğer adıyla gayrimenkul satış ya da kiralama sözleşmesi olarak…