Tarla denilince akla gelen ilk şey ekme biçme işlemidir. Diğer bir deyişle tarım arazileri son dönemde üzerine ev yapmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Ülkemizde illerin sınırları artan nüfuslar nedeniyle gelişmektedir. Babadan tarlası olan kişiler ise köylerine dönerek buraları değerlendirmek istemektedir. Tarla arazisine tek parçanın 5 dönüm olması halinde izin verilmektedir. Bunun gibi bazı keskin şartlar bulunmaktadır.

Tarla Vasıflı Yere Ev Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Tarla vasıflı yerlere ev yapmak için uyulması gereken katı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların ilki tarlanın 5 dönümden az olmamasıdır. Beş dönümün içerisine mevcut boyutun yüzde besini aşmayacak şekilde ev yapılması mümkündür. Tarlanın büyüklüğü ne olursa olsun yapılacak ev 250 metrekareyi aşmamaktadır.

SON DAKİKA  Parsel Bazında Emsal Artışı Ne Demek?

Yapılması düşünülen evin parselinin yoldan en az 5 metre uzak olması gerekmektedir. Evin hangi malzemeden yapıldığı önemli değildir. Taban ile tavan mesafesi 6.5 metreyi asmadığı takdirde sorun bulunmamaktadır.

Tarlaya Ev Yapmak İçin İzin

Tarlaya ev yapmak için imar çıkartılmasına gerek bulunmamaktadır. Bununla birlikte bağlı bulunulan belediyeye başvuru yapılıp bilgi verilmesi önerilmektedir. Bu evler yapıldıktan sonra denetimlere maruz kalmaktadır. Gerekli şartları taşımayan evler için ceza uygulanmaktadır. Belediyelerin yetki ve sorumluluk alanında bulunan bu yerlerin suiistimal edilmesine izin vermemektedir. Burada yapılan evler ticaret kira ya da başka bir gelir amaçlı kullanıma uygun olmamaktadır. Sadece arazinin tapu sahibinin faydalanması uygun görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Emlakçılık Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler? Bilinmeyen Gerçekler!

Gayrimenkul danışmanlığı, sürekli müşteriye ihtiyaç duyan bir meslektir ve müşteri kazanımı, geliri…

Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Etimesgut belediyesi başkentimiz Ankara’da yer almaktadır. Ülkemizin en büyük belediyelerinin başında gelmektedir.…