Hazine arazilerine prefabrik ev yapımı son zamanlarda neredeyse her ortamda konuşulmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıl duran kamu arazilerini vatandaş yararına kullanmak istemektedir. Bu konunun sonuçlanması için çalışmalar başlattığını hatta sona yaklaştığını her fırsatta dile getirmektedir. Bu araziler hazineye aitken üzerine vatandaşlar tarafından bir çivi çakılması dahi kanunlarla yasaklanmaktadır. Uygulanmaya hazırlanan model evi olmayan vatandaşlara kamu arazilerini uygun fiyata satıp ruhsatta kolaylık sağlamaktır.

Hazine Arazilerine Yapılan Prefabrik Evlerin Durumu Ve İmar Barışı

Hazine arazilerine direkt olarak kaçak ev yapmak ne yazık ki mümkün gözükmemektedir. Bazen Yapı Kayıt Belgesi Alınarak yapılan yapıların bilinçsiz olarak bu arazilere taştığı olmaktadır. Bu gibi durumlarda vatandaşların mağdur olmaması için muhtelif zaman aralıklarıyla imar barışı yasası çıkarılmaktadır. Bu yasa uyarınca Yapı Kayıt Belgesi sahibi devlete başvurup girdiği alanın parasını ödemektedir. Bu gibi ender durumlarla karşılaşılmasının bir diğer nedeni de parsel ya da kadastro çizimleridir. Her iki şekilde de devlet vatandaşın imar barışı teklifini geri çevirmemektedir.

SON DAKİKA  Deprem Az Hasarlı Ne Demek?

Hazine Arazilerine Kaçak Yapılan Evler

Hazine arazisi gerek devlette gerek bir kurumda kirada olsun gecekondu yapımının önü alınamamaktadır. Ülkemiz gecekondu kültürü açısından ne yazık ki dünya da ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yapılar kaçak yapılardır ve de görünürde bir imar barışı yoksa zabıtalar tarafından yıkılmaktadır. Bu kişiler hakkında davalar açılarak ağır cezalar uygulanmaktadır. İster betonarme ister prefabrik evler için devletten arazi alınması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir