Ülkemiz gayrimenkul alımı, satımı ya da kiralanması alanında sürekli gelişim göstermektedir. Bu değişim ve gelişim gayrimenkul aracılık sektörünü geliştirmektedir. Bir gayrimenkulün alım satım ya da kiralanmasında sözleşme karşılığı sahibi adına hareket etmek mümkündür. Bu işlemi mümkün kılan şey ise gayrimenkul aracılık sözleşmesi olarak bilinmektedir. Bu sözleşme gayrimenkulün sahibi ile yetkili gayrimenkul uzmanı arasında imzalanmaktadır.

Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi Zorunluluğu

Yeni çıkan kanunlar ile birlikte gayrimenkul aracılık sözleşmesi yapılması zorunlu tutulmaktadır. Bununla birlikte bu sözleşmeler için ayrı bir içerik zorunluluğu bulunmamaktadır. Yine de yazılı olarak imza altına alınmayan sözleşmeler geçerlilik kazanmamaktadır. Halk arasında bu sözleşmeye emlak simsarlığı sözleşmesi de denilmektedir.

SON DAKİKA  Tapuda Emsal Ne Demek?

Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi İle Satış

Günümüzde ne yazık ki gayrimenkul sahipleri mülklerini satarken profesyonel desteğe ihtiyaç duymaktadır. Mülkün değeri, ilanı hatta satış prosedürleri bu sözleşmeye olan ihtiyacı doğurmaktadır. Bununla birlikte aracılık sözleşmesi gayrimenkulün satışı anlamına gelmemektedir. Gayrimenkul aracılık sözleşmesi sadece mülk sahibinin temsili için gerekmektedir.

Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi Unsurları

Bu sözleşmede içerik zorunluluğu olmamakla birlikte bazı unsurların olması zorunludur. Bu unsurlar kısaca şöyle tarif edilmektedir.

  • Mülkün adresi
  • Niteliği
  • Aracının bilgileri
  • Mülkün değeri
  • Aracının yetki belgesi bilgileri
  • Sözleşmenin geçerlilik süresi
  • Sözleşmenin kapsamı

Bu bilgilerin yazılıp imza altına alındığı takdirde sözleşme geçerli olarak addedilmektedir. Bazen de aracılık sözleşmeleri doldurulduktan sonra noter onayıyla geçerlilik kazanmaktadır.

SON DAKİKA  Bu Parsel Büyük Ova Koruma Alanındadır Ne Demek?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Ne Demek?

Gayrimenkul ülkemizde altınsan sonra en çok tercih edilen yatırım yöntemi olarak bilinmektedir.…

Binlik İmar Ne Demek?

İmar planı yaptıran bir çok kişi binlik imar terimi ile karşılaşmaktadır Peki…