Ferdi iskân belgesi diğer bir deyişle Bağımsız bölüm kullanma izin belgesi olarak da anılmaktadır. Yeni daire satın alımlarında ya da inşaatı biten binalar için geçerli olmaktadır. Öncelikle genel olarak alınan bir iskân bulunması zorunluluktur. Yapının bir bölümüne sahip olan kişi başvuru yaparak kendi alanını bölmek istediğinde belge düzenlenmektedir. Bu belgenin düzenlenmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra ödenecek harç ferdi iskân harcı olarak anılmaktır.

Ferdi İskân Harcı Ödenerek Belgenin Alınması İçin Gereken Evraklar?

Ferdi iskân harcı başvuru sonrasında ödenecektir. Bu başvurunun yapılabilmesi için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler şunlardır.

SON DAKİKA  Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

-İskânı ferdileşecek olan yapının daire fotokopisi

-Belediyelerin gelir müdürlüklerinden veya emlak müdürlüklerinden ilgili alana ait borcu bulunmamaktadır yazısı.

-Talebi açıkça belirten ıslak imzalı dilekçe eklenmelidir.

-Bağlı bulunulan vergi dairelerinden alınılan ilişik kesme belgeleri istenmektedir.

Bu belgeler toparlandıktan sonra ilgili belediyeye başvurmak gerekecektir. Belediye belgeleri aldıktan sonra ferdi iskân harcı makbuzu keserek ödenmesini istemektedir. Belediyeler başvuruları yaklaşık on beş günde karara bağlamaktadır.

Ferdi İskan Harcı Ne Kadar Ödenir?

Ferdi iskân harcı miktarını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında iskân belgesi çıkacak olan alanın metre kare cinsinden ölçümü gerekecektir. Bunun yanı sıra yapının bulunduğu şehirdeki rayiç değerler de belirleyici olmaktadır. Yeniden değerleme oranlarına göre bu ücret de her sene artmaktadır.

SON DAKİKA  Şofben Arızasını Kiracı mı Öder?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir