Etimesgut belediyesi başkentimiz Ankara’da yer almaktadır. Ülkemizin en büyük belediyelerinin başında gelmektedir. Dolayısıyla emlak beyanı açısından en fazla mükellef sayılarından birine sahip olmasıyla bilinmektedir. Etimesgut belediyesi emlak vergisi beyanı iki farklı şekilde kabul etmektedir. Mükellefler genellikle belediyeye giderek beyanda bulunmaktadır. Diğer yöntem ise internetten beyanda bulunmak olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Table of Contents

Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı E- Devlet

Belediyeye giden vergi mükellefleri emlâk servisine gitmektedir. Emlâk servisine giderken yanlarında tapu fotokopisi alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kimlik fotokopisi eklenmesi de önem arz etmektedir. Burada ilgili bölüm bir kaç dakika içinde beyanı kabul ederek tahakkuk kesmektedir. İnternet kullanan mükellefler ise e devlet üzerinden beyanda bulunmaktadır. E devlet sitesine giriş yapılıp arama çubuğuna Etimesgut Belediyesi yazılmaktadır. Çıkan sonuca tıklanıp ilgili belediyeye geçiş yapılmaktadır. Belediyenin sitesine girince zaten şahsın adına kayıtlı tüm taşınmazlar görünmektedir. Beyanı verilen taşınmazlar işaretlenerek hatta onaylanarak beyan işlemi tamamlanmaktadır.

SON DAKİKA  Parsel Sorguda Ham Toprak Ne Demek?

Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı Taksit

Belediyeler tarafından emlak vergisi tahsilatı iki taksitte yapılmaktadır. Taksitlerin ilki Ocak ayı sonunda ödenmektedir. İkinci taksit ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenmelidir. Bu şekilde herhangi bir faiz işlemeden ödeme mümkün olmaktadır. Taksitlendirme belediyelere has bir uygulama değildir. Emlak vergisi MTV gibi iki taksitte ödenmektedir. Dileyen kişiler her iki taksiti Ocak sonuna kadar ödemektedir. Devlet bu konuda mükellefleri zorlamamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir