Duvar kağıtları belli bir süre kullanıldıktan sonra ömürleri sona ermektedir. Üzerine farklı bir materyal uygulaması mümkün değilse sökülmesi gerekmektedir. Sökme işlemi birçok farklı şekilde yapılmaktadır. Bunların en çok tercih edileni ise sıcak su ya da deterjan kullanarak çıkarmaktır. Bu yöntem amatör olarak uygulanmaktadır. İşin uzmanları ise bir takım kimyasal ya da solüsyon adı verilen malzemelerden yararlanmaktadır.

Eski Duvar Kağıdı Söküm Şekilleri?

Dekorasyon alanında yapılan işlemler sayıca gayet fazladır. Burada uygulaması muhtemel yöntem duvar kâğıdına ya da duvara göre değişmektedir. Başlıca söküm yolları şunlardır.

  • Sıcak suyun içerisine bulaşık deterjanı ekleyerek sökme. Bu yöntem tüm yöntemler arasında en çok tercih edilen olarak bilinmektedir.
  • Kimyasal maddeler ya da solüsyonlar kullanarak çıkarmak
  • Buhar ya da buhar cihazlarından faydalanarak çıkarma
  • Sert fırçalar ile yerinden sökme
  • Ek yerlerinden ayırarak duvardan koparma
SON DAKİKA  Derz İle Alçı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Duvar Kağıdı Sökülürse Boya Nasıl Yapılır?

Duvar kâğıdı söküldükten sonra duvara birçok malzeme uygulaması mümkün hale gelmektedir. Boya yapmak istendiği durumlarda sıkça göze çarpmaktadır. Boya yapmak için kısa bir hazırlık süreci yeterli olmaktadır. Duvar kâğıdından arta kalan kısımlar ıspatula ile kazınarak temizlenmektedir. Duvarda varsa kırık ya da çatlakların doldurulması önerilmektedir. İmkanlar dahilinde ise bir kat dönüşüm astarı kullanımı boyanın verimini artırmaktadır. Astar olmasa da normal boyama işlemine geçilmektedir. İlk kat kapatmazsa ikinci kat vurularak işlem tamamlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir