Mirasçıların tapu belgelerinde gördüğü bir ibare olduğu için Tapuda Edinme Sebebi İntikal Ne Demek? Sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir. İntikal, tapu sicilinde kayıtlı olan ev, arsa gibi taşınmazların hak sahibinin vefat etmesi durumunda mahkemece mirasçılara geçmesi işlemidir. Miras Hukuku’nda bir kişinin vefat etmesi haline ona ait tüm borçların ve malların mirasçılara devredilmesi ifadesi olarak İntikal kullandığı için Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Tapularda Edinme Sebebi İntikal yazıyor ise tapuda hak sahibi olarak beyan edilen kişiler tapuda miras nedeni ile hak kazanmış demektir. Miras yolu ile yapılan intikaller bedelsiz bir kazanmadır ancak intikal ve veraset vergisi kapsamında bulunurlar. Mirasın intikal işlemlerine başlanabilmesi için tapu müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne intikal işlemleri için gidilirken nüfus cüzdanı, verasetname, vesikalık fotoğraf ve zorunlu deprem sigortası poliçesi götürülmesi gerekmektedir.

SON DAKİKA  İskan ve İstimalet Politikası Ne Demek?

Ev, konut ve arsa gibi taşınmazların miras intikal işlemleri için eğer birden fazla mirasçı bulunuyorsa tek bir mirasçının işlemleri yapması yeterlidir. Hiçbir mirasçının işlemleri başlatmadığı durumlarda 2012 yılında çıkan kanuna göre hak sahibinin ölümünün üzerinden 2 yıl geçmesinin ardından tapu sicillerinin düzenli tutulması için mirasçılar adına tescil işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu sayede tapu sicilinin güvenliği de sağlanmış olur. Tapuda Edinme Sebebi İntikal Ne Demek? Sorusunun yanıtı kısaca bir taşınmazdaki yeni hak sahibinin, bu hakkı miras yoluyla elde ettiğini belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Elektrik Arızasını Kiracı Mı Öder?

Bu sorumluluk kira sözleşmesine ve yürürlükteki kanunlara göre belirlenir. Kiracı, kira süresi…