Edinme Sebebi İmar Tsm Ne Demek? sorusu son zamanlarda oldukça merak edilenler arasında yer almaktadır. Tapu kütüğünde bulunan bu ibare kişinin tescilli kadastral parseli üzerinde belirli devlet kurumları tarafından imar uygulaması yapıldığı anlamına gelmektedir. Bu devlet kurumları parselin bulunduğu bölgeye göre İl Belediyesi, İl Büyükşehir Belediyesi veya İl Özel İdaresi olabilir.

İmar Planları İdare Hukuku açısından bu işlemler bir düzenliyici olduğundan dolayı planlar hazırlanıp onaylandığında bir ay süre ile askıya çıkartılmaktadır ancak bu süre içerisinde ilgili idari kurumun imar uygulama sahasınde parseli bulunan kişilere ve hak sahiplerine herhangi bir tebligat gönderme hükümlülüğü yoktur. Bu nedenle planlama yapılan parsellerde hak sahibi olan kişiler edinme sebebi imar tsm’ye dahil edilen yerleri sadece e-Devlet uygulaması üzerinden görüntüleyebilirler.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Satışa Arz Şerhinin Tesisi Nedir?

3194 s. İmar Kanuna göre düzenlenmiş bu uygulamanın temel amacı yapılaşmaya uygun parseller elde etmektir. İdari kurumların yapmış olduğu bu düzenleme ile hak sahibi olarak hakkın zedelendiği düşünülürse yapılan itirazın idari kurumlarca reddeldildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde İptal Davası açılabilmektedir. İptal Davaları için görevli mahkeme İdare Mahkemeleri’dir ve taşınmazın bulunduğu bölgedeki mahkeme işlemleri sürdürecektir. Edinme Sebebi İmar Tsm ne demek sorusunun arayan birçok kişi hak kaybı yaşadığını düşünmektedir. Davanın kazanıldığı durumda yetkili olan idare kanunlar ile belirlenmiş süre içerisinde geri dönüşüm planlaması yaparak araziyi eski haline döndürmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Yabancılardan Tapuda İstenen Belgeler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Ülkemizde yabancılar birçok durumda tapuya işleri düşmektedir. Fakat tapu onlardan farklı belgeler…