Alçı ile derz arasında bazı farklar bulunmaktadır. Her ikisi de yapı malzemesi olmasına rağmen birbirleriyle farklılıklar göstermektedir. Derzi alçıdan ayıran en önemli özellik alçının derze göre daha hafif olmasıdır. Bununla birlikte diğer bir fark ise alçının derze oranla daha hızlı kuruması olarak bilinmektedir.

Derz İle Alçının Farkları Nelerdir?

İşin uzmanı olmayan kişiler için bu ayrımı yapmak kolay değildir. Alçı ve derzi profesyonel olmadan ayırmak için şu özelliklere dikkat edilmektedir.

  • Derz alçıdan yoğunluk olarak daha ağır gelmektedir. Aynı hacimde doldurulan iki kaptan ağır olanı derz hafif olanı alçı olarak ayrılmaktadır.
  • Diğer bir fark kullanım alanında yapılmaktadır. Derz dolgusu fayanslarda kullanılırken alçı tavanda ya da betonda kullanılmaktadır.
  • Su ile hamur haline getirildiğinde alçı derze göre daha ince hatta sönük kalmaktadır. Bu da basitçe ayrılmanın bir yöntemidir.
  • Alçı derz maddesine göre daha erken kurumaktadır.
SON DAKİKA  Betopan Üzerine Alçı Sıva Yapılır Mı?

Derz Dolgusunun Özellikleri Nelerdir?

Derz dolgusu özellikle fayans aralarında kullanılmaktadır. Son zamanlarda mermer hatta travertenlerde dahi kullanılsa da temel kullanım alanı fayanslardır. Bununla birlikte derz hamur haline getirildikten 3- 4 saat sonra kurumaktadır. Uygulamadan sonra uzun ömürlüdür. Birçok yapı malzemesine göre ekonomik olarak bilinmektedir. Kolayca uygulanmaktadır. Sirke ile istem dışı döküldüğü alanlardan temizlenmesi kolaydır. Bu yapı maddesi düz zeminlerde verim sağlamaktadır. Tuvalet hatta banyo gibi ıslak alanlarda etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Soğuk Havada Derz Dolgu Yapılır Mı?

Özellikle beton, taş, seramik gibi malzemeler arasındaki boşlukları kapatmak için derz dolgu…

Fileli Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Fileli alçı öncelikle sıva yapılması planlanan alanları düz hale getirmek için kullanılmaktadır.…