Betopan üzerine alçı uygulaması yapılmaktadır. Ürün düz bir yapıya sahip olarak bilinmektedir. Yine de alçı uygulaması yapılmadan önce güzel bir astar uygulaması önerilmektedir. Betopan direkt olarak alçı ya da boya uygulamaya müsait bir malzeme olarak anılmamaktadır. Alçıdan önce mutlaka bazı işlemler görmesi gerekmektedir.

Betopan Üzerine Alçı Sıva Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Betopan yapı olarak sert bir maddeden oluşmaktadır. Bu maddenin sertliği hesaba katılmadan yapılan uygulamalar fiyasko ile sonuçlanmaktadır. Betopan köşelerde çatlamaya müsait olması ile ünlenmektedir. Başta çatlamanın önüne geçmek adına mastik ya da silikon ile uygulama yapılmaktadır. Daha sonra alçılı file kullanılması gerekmektedir. File uygulaması sonrasında uygulanan alçının miktarı normalden bir tık fazla olmak zorundadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra alçının kurumaya bırakılması önerilmektedir. Son olarak üzerine usta bir kişi tarafından astar çekilmesi faydalı olmaktadır.

SON DAKİKA  Filli Boya İpeksi Mat Ne Demek?

Betopan Üzerine Alçı Sıva Yaparken Astarın Önemi Nedir?

Yapı maddeleri birbirleri üzerine uygulanacakken astar ya da dönüştürme astarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemeler olmadan alçı ya da boyama işlemi yapılırsa kusma denen olay karşımıza çıkacaktır. Betopan üzerine alçı uygulaması yapılıp astar işlemi yapılırsa farklı madde ile kullanımı mümkün olacaktır. Sıklıkla duvar kâğıdı betopan üzerine alçı uygulamasına çok yakışmaktadır. Astar bu işte her maddeyi alçıya tutturacak kilit bir rol üstlenmektedir. Astar kullanımı ilerde oluşan maddi manevi hasarların önüne geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir