Dask, zorunlu deprem sigortası olarak adlandırılan bir sigorta türüdür ve binanın hasar masraflarını belirli limitler dahilinde karşılamayı amaçlar. Dask, deprem sonucunda yaşanan hasarları kapsar ve bu hasarlar binanın yıkılması, yangın, yer kayması, tsunami gibi afetlerin yarattığı maddi zararlar, temeller, ana duvarlar, bahçe duvarları, merdivenler, asansörler, koridorlar, çatılar, bacalar ve benzeri alanların hasarını da içerebilir. Ayrıca, deprem sonucunda binada yangın çıkması durumunda, Dask yangın sonucu zararları da karşılamaktadır.

Deprem sigortası, belirli sınırlar içinde deprem nedeniyle yaşanacak maddi zararları karşılamaktadır. Ancak bazı durumlar bu teminatların dışındadır. Bunlar; enkazı kaldırmak için harcanan masraflar, ev ya da iş yerinin masrafları, taşınır mallara, eşyalara vs. gelen zararlar, bedeni hasarlar, yapılan işin durması, kira gelirinden mahrum kalınması, mali sorumluluk gibi dolaylı zararlar, kâr kaybı, manevi tazminat talepleri gibi durumları içerebilir.

SON DAKİKA  Milli Emlak’tan Kiralanan Araziye Ev Yapılır Mı?

Daini mürtedin kelime anlamı olarak “ikinci mürted” anlamında kullanılabilir. Bu ifade, bir olay ya da durumda ilk mürtedin yapmış olduğu hatanın devamı olarak ortaya çıkan bir hataya verilen ad olarak da kullanılabilir.”Dask İkinci Muafiyeti” terimi, zorunlu deprem sigortası poliçelerinde uygulanan muafiyet oranının ikincisidir. Muafiyet oranı poliçe bedelinin bir yüzdesi olarak belirlenir ve sigorta şirketi poliçe bedelini aşan zararlar için sorumlu olur. “Dask İkinci Muafiyeti” terimi, sigortalıların daha yüksek bir muafiyet oranı uygulanması durumunda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir