Canlı renklerle dekorasyon için bazı dekorasyon önerileri vardır. Ev dekorasyonu hazırlanırken öncelikle mobilyalar, dekoratif objeler, halılar ve perdeler seçilir. Ancak bazen renkler arka planda olabilir. Farkında olmasanız bile yanlış renk seçimi size istenmeyen ve yorucu bir görüntü verebilir.

Ancak oldukça güçlü bir enerjiye sahip olan canlı renkler ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Güçlü renkleri uyumlu bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

 

Canlı Renklerle Nasıl Dekorasyon Yapılır?

Renkler hayatımızın her alanında bulunur. Parlak ve canlı renkler, enerjinizi anında artırabilir. Oldukça göz alıcı ve bir o kadar da şık olan canlı renkler ile hayal ettiğiniz gibi bir dekorasyon stili oluşturabilirsiniz. Ancak dekorasyonda cesur renkler kullanırken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için parlak renklerle dekorasyon için 6 püf nokta önerimize hemen göz atabilirsiniz.

SON DAKİKA  Mimari Projede K.B Ne Demek?

 

1) Nötr Renkler Kullanarak Bir Ana Renk Oluşturun

Parlak renklerle dekorasyon hazırlamadan önce zemin rengini seçmelisiniz. Zemin rengi aslında dekorasyonunuzun temel rengidir. Bunun için parlak renkler yerine daha pastel ve nötr tonlarda bir şeyler tercih edebilirsiniz. Şampanya rengi ve krem ​​bunun için ideal bir seçimdir. Bu zemin rengini mobilya ve aksesuarlarınızda dilediğiniz sıklıkta tercih ederek daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 

2) Odak Noktasını Vurgulayın

Oturma odası mobilyaları için cesur renkler kurarken, öncelikle belirli bir odak noktası seçmelisiniz.  Bu odak noktası, seçtiğiniz canlı tonları kullanabileceğiniz alandır. Bu alanda istediğiniz gölgeyi seçebilirsiniz.

 

3) Renk Oranına Dikkat Edin

Parlak renklerle dekorasyon hazırlarken kullanılan renklerin oranlarına dikkat etmelisiniz. Bu noktada aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Birden fazla canlı tonu bir arada kullanmak istiyorsanız küçük alanlara uygulayarak daha rahat ve göz alıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

SON DAKİKA  Tampon Bölge Mimari Ne Demek?

 

4) Zıt Renkler Kullanın

Kontrast renkler olarak açık ya da koyu tonlarda tercih edebileceğiniz parlak renkleri kullanabilirsiniz.  Bu sayede zıt renkleri hangi alanda kullanırsanız kullanın alana hareketlilik ve canlılık getirebilirsiniz. Benzer renkleri bir arada kullanmamaya özen göstermelisiniz. Birbirine yakın koyu ve açık tonlar, göz yorucu ve çok daha stabil bir etki elde etmenize neden olur.

 

5) Canlı Renkleri Yumuşak Renklerle Dengeleyin

İç mekan tasarımında özellikle iç duvar renginde her zaman doğal renkler tercih edilmektedir. Ancak soft renkleri canlı tonlarla daha dengeli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Özellikle bu noktada gölge efekti yaratmak çok önemlidir. Uyumlu bir görünüm elde etmek için ana renk olarak tercih ettiğiniz canlı rengin yanı sıra her zaman soft ve pastel tonlarda birkaç renk seçmelisiniz.

SON DAKİKA  Deprem Yükü Ne Demek?

 

6) Mobilyalarınıza Uygun Renk Kombinasyonları Oluşturun

Hangi oda dekorasyonu için güçlü renkler kullanmak istiyorsanız, mobilya ve dekoratif aksesuarlarınızı buna göre seçmelisiniz. Çok gösterişli ve zor renkleri kullanmaktan her zaman vazgeçmelisiniz.

Siyah beyaz ve gri gibi en çok tercih edilen renk kombinasyonları daha güvenli seçimlerdir. Ancak yine de canlı tonları en uyumlu açık ve koyu tonlarla kombinleyebilirsiniz.

Fıstık yeşili ve turkuazın birlikteliği de oldukça hoş bir görüntü vermektedir. Ayrıca zümrüt yeşili ve toprak tonları da estetik açıdan hoş bir renk kombinasyonudur.

Parlak renklerle dekorasyon hazırlarken size yakışan ve hoşunuza giden renkleri seçmelisiniz.

3 comments
  1. Canlı renklerle yapılan dekorasyonlar her zaman enerji dolu ve dikkat çekici görünüyor. Bu makaledeki öneriler ise oldukça kullanışlı ve pratik. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Mimari Projede Otopark Hesabı Nasıl Yapılır?

Yakın zamanlarda otopark hesabı mimari projelerde önemli görülmektedir. Çevre ve şehircilik Bakanlığının…