Mimarlıkta Avan proje demek uygulamaya başlamadan önceki çizilen ilk planlar demektir. Genel olarak 1/100 ya da 1/200 olarak çalışılmaktadır. Bu aşamada mimari proje kesinlik ya da detay içermemektedir. Sadece fikir sahibi olmayı sağlayacak şekilde üstün körü bir çalışma olarak anılmaktadır.

Avan proje yapımına başlanacak olan yapının ilk hâlidir. Bu proje ilgili belediye başkanı onayladığı takdirde hayata geçirilmektedir. Her ne kadar kabataslak bir proje olsa da belirli detayları içermektedir. Bu detayları içermediği takdirde imzadan dönmekte ve süre kaybına neden olmaktadır. Projede yapılacak evin çatı görüntüsü olmak zorundadır. Vaziyet planı ya da kat planı da kesin olarak bulunmaktadır. Bu detayların dışında bazı görüntüler de bulunmaktadır. Vaziyet planına ek olarak mimari bazı raporlar da belediye tarafından istenmektedir.

SON DAKİKA  Minimalist Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Avan Proje Kimlerden İstenmektedir?

Bu projenin istenmediği ender durumlar bulunmamaktadır. TOKİ ve buna benzer kamu inşaatları avan proje hazırlamak zorunda bırakılmamıştır. Bunun dışında bağımsız yapı sayısı 30 un üzerinde olan her yapı bu projeyi hazırlamaktadır. Yine bölünmüş bir parselde 60.000 metre kare yapı alanı varsa proje hazırlamak gerekmektedir. Bir diğer durumda yapının herhangi bir cephesi 60 metre yükseklikte ise yine projeyi sunmak zorunlu olmaktadır. Avan proje bağlı bulunulan şehrin ilçe ya da il belediye başkanlığına sunulmaktadır. Onay sürecini aşan inşaatlar başlatılırken onay alamayanlar eksikleri giderip tekrar imzaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Dekorasyon Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde uzun çalışmaları saatleri ve bitmek tükenmek bilmeyen mesailer ile beraber çoğu…