Ana taşınmaz kısaca mülkiyetlere ya da taşınmazlara verilen isim olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir tanımda ise kat irtifakı ya da kat mülkiyeti dâhil olmak üzere tüm tapulu arazilere denilmektedir. Ana taşınmazlara miras ya da satın alma yoluyla sahip olunmaktadır. Bu arazilerin üzerine ev yapımı mümkün olmaktadır. Yıkım uygulaması yapılarak her türlü yapının inşası için müsait hale getirilmektedir.

Ana Taşınmaz Arsaya Ev Yapım Süreci Nasıl Resmiyet Kazanmaktadır?

Ana taşınmaz arazilerin üzerinde hali hazır da yapılar bulunmaktadır. Bu taşınmaz yıkılmak suretiyle yerlerine yeni gayrimenkuller inşa edilmektedir. Bu araziler eski yapının yıkılmasından sonra sahiplerine istedikleri gibi kullanma hakkı vermektedir. Bu yapılar devletin izin verdiği ölçüdeki tüm yapılar için kullanılmaktadır. Ana taşınmaz arsalara ev yaptırmak için bazı koşullar gerekmektedir. Ana taşınmaz üzerine ev yapmak için gerekli olan bilgi ya da belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır. Belediyeden TAKS, KAKS hatta ÇAP belgeleri alınınca resmi süreç başlamış olmaktadır. Avan proje hazırlanması bu proje hazırlanma aşasında inşaat mühendisleriyle birlikte çalışılması fayda sağlamaktadır. İnşaat süreci sona erdiğinde iskân belgesi alınarak yapılaşma tamamlanmaktadır.

SON DAKİKA  Rutubetli Duvara Boya Yapılır Mı?

Ana Taşınmaz Gayrimenkul Nedir?

Ana taşınmaz olarak nitelenen yapılar yıkıldıktan sonra yerine yapılan gayrimenkuller ana taşınmaz gayrimenkul statüsü kazanmaktadır. Bu gayrimenkullerin kullanım hakkı tapu ve de iskan sahibi olan kişi olarak bilinmektedir. Bu kişiler ana taşınmaz gayrimenkullerini ister kendileri oturarak isterse de kiraya vererek değerlendirmektedir. Bu kullanım hakkı malik bu hakkı devretmeden son ermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Beton Perdahlamak Ne Demek?

Beton perdahlama, beton yüzeylerin pürüzsüz ve düzgün hale getirilmesi işlemidir. Yüzeylerin düzgün…