Tapuda ada parsel emlak ile ilgili terimlerden en çok karşılaşılanlar arasında yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta en çok karşılaşılan terimlerin başında gelmektedir. Bu kadar çok duyulması ada ve parselin ne olduğu sorusunu da beraberinde getirmektedir.

 

Tapuda Ada Nedir?

Ada, belirli oluşumlarla meydana gelen çevrili imar bütünüdür. Adanın içerisinde sokak, meydan, cadde akarsu gibi oluşumlar bulunabilir. Ada oluşabilmesi için dört tarafının doğal yada yapay engeller ile çevrili olması gerekmektedir. Adalar sokak, cadde gibi engeller ile çevrilidir. Ada bir başka deyişle parseller topluluğudur. Kadastro adası ile etrafının kamuya ait bölgeler ile engellenmiş olmasıdır. Bu engel demir yolları veya başka oluşumlar olabilir. Yol, dere, göl gibi kamuya ait parseller ile çevrelenmesi durumunda kadastro adası oluşur.

SON DAKİKA  Düzenleme Biçimindeki Noter Senedi Ne Demek?

Tapuda Parsel Nedir?

Tapuda ada parsel terimleri arasında en çok kullanılan kelimeden biriside parseldir. İmar yasaları bünyesinde, birbirinden ayrılmış ve belli bir sınıra sahip arazi parçalarına parsel denmektedir. Bir parselin tek sahibi olduğu gibi birden fazla sahibi de olabilir. Parselin sahibi özel kişiler olabileceği gibi kurum ve kuruluşlarda olabilir. Kamu, özel kuruluşlar, vakıflar, şirketler parsel sahibi olabilmektedir. Parseller imar parseli ve kadastro parseli olarak ikiye ayrılmaktadır. İmar parseli, imar bölgeleri içinde yer alan imar mevzuatına uygun şekilde parsellenmiş bölgelerdir. Kadastro parseli ise mülkiyeti tescilli olan bölgelere denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Çöp Vergisini Kiracı Öder Mi?

Çöp vergisi, belediyeler tarafından evsel atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi ve bertaraf edilmesi…

Gayrimenkul Risk Grubu a Ne Demek?

Gayrimenkuller taşınmaz mallara verilen genel isimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatın her alanında…