Ev alma ya da yaptırma hayali kuran insanlar kimi zaman büyük hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Müteahhidin ortadan yok olması gibi durumlar ne yazık ki ülkemizde sıklıkla yaşanıyor. Müteahhit kaçtı iskan nasıl alınır? Sorusuna yanıtı içeriğimizde görebilirsiniz.

Müteahhidin işi yarım bırakması kaçması gibi durumlarda İskan alabilmek için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. hemen aşağıda o detayları daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Müteahhit Kaçtı İskan Nasıl Alınır?

Öncelikli olarak eksikliklerin değerlendirilmesi gerekmektedir. İnşaatın ne kadar aşama kaydettiği ya da hangi eksikliklerin olduğu tespit edilir. Bu eksiklikler mutlaka mühendis ya da uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Müteahhit ile iletişime geçmeyi denediniz ancak başarılı olamadıysanız yasal süreci başlatmalısınız. iletişim konusunda sorun yaşıyorsanız bu konuyu profesyonel bir yardımcıya yani avukata bırakmalısınız.

SON DAKİKA  Noter Hak Mahrumiyeti Ne Demek?

Eksik işlemleri tamamlayarak müracaatı kendiniz bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra dokümantasyon hazırlığı başlayabilir. İskan başvurusu yapmadan önce gerekli belgeleri hazırlamak gerekiyor. Bu nedenle inşaatın bitmiş hali, kullanma izni ve güvenlik raporu gibi belgelerin hazır olması gerekmektedir.

İskan başvurusu yalnızca bağlı olan belediyeye yapılır. Yapılacak olan başvuru sonrasında belediye gerektiği incelemeleri gerçekleştirir ve şartların yerine getirilip getirilmediği araştırılır. Belediye yetkilileri yapmış oldukları incelemeler doğrultusunda eğer eksik işler tamamlanmışsa İskân belgesini hak sahibi olan vatandaşlara verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir