İmar planında bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar genellikle büyük harflerle ifade edilmektedir. Son günlerde en çok merak edilen plan koşulu D harfi ile gösterilendir. İmar planı D koşulu denen bir sembol bulunmamaktadır. Sadece imar planının uygulama alanı için düzenlenen şekline ek-1d ismi verilmektedir.

Uygulama İmar Planı Nedir?

Uygulama imar planı hali hazırda haritaların üzerine kadastro durumları eklenmiş imar planı olarak bilinmektedir. Bu imar planı nazım imar planları esas alınarak çizilmektedir. Pafta, ada hatta parsel dahi bu planda gösterilmektedir.

Uygulamalı olan imar planı üzerinde yollar ya da caddeler gösterilmesi ile öne çıkmaktadır. 1/1000 ölçeği ile çizilen bu planlar şehrin imar yapısı için hayati önem arz etmektedir. Nazım planlarının uygulanmaya başlama aşamasını ifade etmektedir. Bu nedenle defalarca imar uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkmaktadır.

SON DAKİKA  Dış Kapı Giriş dekorasyonu ve Son Trend Uygulamalar

Uygulama İmar Planı ile Hukuk Bağlantısı

Bu imar planı sürekli olarak hukukun konusu olmaktadır. Nazım planla hazırlandıkları için şehir üzerinde bulunan yapı sahiplerinin bazı haklarını hiçe saymaktadır. Yapı sahipleri her şeyi hazır olarak dayatma şeklinde öne çıkan bu planı yargıya taşımaktadır.

İmara kapalı olan taşınmazların bir anda yeşil alana imar üzerinde dönüştüğü görülmektedir. Uygulama imar planları ne yazık ki Nazım planlarına bağlı kalarak çizilmek zorundadır. Örneğin nazım planında sosyal donatı alanı olarak çizilen yer bu planda da aynı şekilde çizilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir