Duvar kağıtları insanlar tarafından yıllarca kullanılmaktadır. Kullanımdan sonra boyanarak tekrar kullanımı da mümkün olmaktadır. Boyanabilir duvar kâğıtlarının taşıması gereken en önemli özellik boyanabilir olmasıdır. Duvar kâğıtlarının boyanması ne var ki bir çok farklı şekilde yapılmaktadır. Bunların başında gelen yöntem direkt olarak duvar kağıdını boyamak şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Duvar Kağıdı Boyama Süreci Nasıl İşlemektedir?

Duvar kağıdı üzerine faklı dekor malzemesi uygulaması son günlerde popülerdir. Evinde duvar kağıdı kullanan kişiler duvar kağıdını eskidikçe boyatarak tekrar kullanmaktadır. Bu uygulama şöyle yapılmaktadır.

  • Öncelikle duvar kağıdının direkt olarak boyaya müsait olduğu tespit edilmektedir.
  • Uygun olmayan kısımlara düzleme işlemi yapılmaktadır.
  • Kırık, dökük ya da yırtık olan kısımlar onarılmaktadır.
  • Silikonlu bir dönüşüm astarı ile en az bir kat boyama yapılması uygun görülmemektedir.
  • Astarlama işleminden sonra bir gün beklenip boyama işlemi yapılmaktadır.
  • Duvar kağıdı direkt olarak boyayı kabul ettiğinden tek kat yeterli olmaktadır. Zıt renk geçişlerinde ikinci kat boyama işlemine de rastlanmaktadır.
SON DAKİKA  Beton Binaların Soğukluğunu Kırmak Ne Demek?

Duvar Kağıdı Boyanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyama işlemi duvar kağıdı üzerinde daha da dikkat gerektirmektedir. Genellikle özel duvar kağıtlarında katlanma ya da kıvrılma gibi durumlar olmamaktadır. Buna rağmen düzleme işlemi kesinlikle yapılmaktadır. Bu işlemin sonrasında duvar kağıdının boya geçirgenliği ya da tutumu ölçülmemektedir. Bu hususlara dikkat edildiğinde boyama yapılmaktadır. Sonrasında yıllarca kullanılması mümkün olan boyalı duvar kâğıtlarımız olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Fit Out Mimari Ne Demek?

Fit out mimari dünyada birçok farklı anlama geliyor olsa da ülkemizde bu…